Gazdík (STAN): Vláda chce přidat krajům, na obce a města ale schválně zapomíná

09.10.2015 21:06

Poslanecký klub TOP 09 a Starostové nesouhlasí s diskriminačním plánem vlády na zvýšení podílu z výběru DPH pouze krajům.

Gazdík (STAN): Vláda chce přidat krajům, na obce a města ale schválně zapomíná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík

Obce a města, které stejně jako kraje nezískaly v roce 2012 žádný podíl na zvýšení DPH, si nyní po zrušení důchodové reformy zasluhují zvýšení podílu ze sdílených daňových příjmů stejnou měrou.

„Obecní, městské a krajské rozpočty spolu musí dýchat. Když se před třemi lety zvyšovalo DPH, samosprávy z toho neměly profit, protože zisk z těchto příjmů byl určený na financování důchodové reformy. Vláda ale reformu letos zrušila a z těchto peněz hodlá přidat pouze krajům. Obcím a městům už ne, což ale nemá žádnou logiku. Snad jen takovou, že příští rok budou krajské volby,“ říká místopředseda Sněmovny Petr Gazdík (klub TOP 09 a Starostové).

Takto nerovný přístup kritizuje i Věra Kovářová, členka Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj (klub TOP 09 a Starostové). „Bylo by legitimní, aby po zrušení druhého důchodového pilíře byly peníze přidány i českým obcím a městům. Je smutné, že vláda zavádí mezi obcemi a kraji diskriminaci, a to tím spíš, že odstraněním diskriminace mezi malými a velkými obcemi byla motivována poslední reforma rozpočtového určení daní. Z reakcí stovek starostů je patrné, že s plánem vlády zásadně nesouhlasí. Máme signály o tom, že by byli ochotní za rovné podmínky i demonstrovat,“ říká Kovářová.

V Poslanecké sněmovně jsou přitom dva pozměňovací návrhy, které nespravedlivou situaci řeší a přidávají peníze rovněž obcím a městům. Jeden z nich iniciovala ve Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj poslankyně Věra Kovářová. „Budeme usilovat o to, aby koalice přijala jeden z pozměňovacích návrhů,“ dodává Gazdík.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

23:07 Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…