Halíková (KSČM): Jak ovlivní oslabená koruna čerpání fondů EU?

23.11.2013 20:03

V přítmí dohadování o sestavení nové vlády pomalu končí programovací období 2007-13 pro čerpání prostředků z evropských fondů. Ještě dva roky poté budou moci členské státy utratit peníze na schválené projekty a vykázat, jak s nimi naložily.

Halíková (KSČM): Jak ovlivní oslabená koruna čerpání fondů EU?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Česká republika se prakticky od samého zahájení  programovacího období potýká s čerpáním těchto prostředků, na což jsem opakovaně ve sněmovně upozorňovala pravicové koaliční strany. S chabým výsledkem. Připomenu jen období, kdy byl ministrem Jiří Čunek, který doslova rozmetal tým odborníků na ministerstvu pro místní rozvoj, aby tam přivedl své lidi. A zatímco jinde už dávno čerpali, my jsme přebudovávali strukturu, a čas běžel. Jistěže proti nám.

Současný ministr pro místní rozvoj v demisi František Lukl na nedávné tiskové konferenci shrnul hlavní příčiny potíží, mezi něž patří složitost a počáteční absence metodik, vysoká fluktuace pracovníků, nejasné výklady kontrol a auditů i zastavení některých programů podle závěrů auditů EK. Každopádně to není dlouho, co oznámil, že se ke konci roku nestihne vyčerpat asi 30 miliard korun. I když teď hlásí návrh na realokaci prostředků v souhrnné výši 15 miliard korun, stále hrozí riziko, že miliardy korun zůstanou ležet ladem.

Uvedená čísla ovšem platí pro situaci před intervencí České národní banky, která oslabila korunu. Alokace peněz je uváděna v eurech. V této chvíli to tedy znamená, že na projekty by bylo více peněz po převodu na české koruny. Stačíme je ale vyčerpat? ROP Moravskoslezsko podle sdělení MMR má po realokaci získat navíc půl miliardy korun. Teď je to možná i víc. Je skutečností, že řada regionů dovede peníze vynaložit na smysluplné projekty a umí si s tím poradit.

Ředitelka Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko Kateřina Dostálová pro EurActiv uvedla, že slabší koruna se může promítnout například ve schvalování a proplácení plánovaných projektů, jejich počtu a případně procentuální výši dotace. Kurzové výkyvy budou podle ní mít vliv hlavně pro plánování čerpání v dalších letech. Oslabená koruna se tedy netýká jen rozhodování, zda si máme rychle koupit elektroniku, jak to někdy vypadá v médiích, ale i závažných otázek. Nové programovací období pro čerpání peněz z evropských fondů a „doběhnutí“ předchozího začíná velkým otazníkem. Není totiž známo, jak dlouho intervence ČNB vydrží. Pokud by ji ČNB zastavila, peněz by najednou bylo na uzavřené závazky málo. Nasmlouvané projekty by se musely doplácet ze státního rozpočtu. Řídící orgány operačních programů jsou údajně připraveny urychleně předkládat a schvalovat další projekty, aby po oslabení koruny nedošlo ke ztrátě prostředků. Jak tato „motanice“ dopadne, se tedy teprve uvidí.

Milada HALÍKOVÁ, poslankyně PČR

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kscm.cz

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

22:55 Vích (SPD): Fialova vláda podporuje a schvaluje Migrační pakt EU

Jak by to asi vypadalo, kdyby místopředseda jakékoli z minulých vlád přiznal, že v zahraničí odsouhl…