Hejtman Běhounek: Snažíme se o rozšíření povědomí v péči o umírající mezi veřejnost

29.06.2018 11:49

Konference rekapitulující prvních 8 měsíců od zahájení realizační fáze Strategie paliativní péče v Kraji Vysočina se minulý týden uskutečnila v Jihlavě.

Hejtman Běhounek: Snažíme se o rozšíření povědomí v péči o umírající mezi veřejnost
Foto: Redakce
Popisek: Jiří Běhounek (ČSSD)

Desítky odborníků ze sociálních služeb i zdravotnictví z celého kraje za účasti předních paliatrů České republiky, zástupců zdravotních pojišťoven i hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka a jeho náměstků Pavla Fraňka a Vladimíra Novotného měli možnost diskutovat o společně nastaveném směru vývoje péče o umírající na Vysočině. Ten koresponduje s moderními trendy vyspělých zemí, kdy je třeba významně posílit multidisciplinární péči na zdravotně sociálním pomezí pro osoby chronicky nemocné, umírající a v neposlední řadě pro jejich blízké.

„Při realizaci strategie v rámci projektu Paliatr Vysočina hledáme konkrétní řešení v podmínkách české legislativy a systému financování. Postupně se nám daří vzdělávat profesionály, snažíme se o rozšíření povědomí v péči o umírající mezi veřejnost a v rámci možností se věnujeme i rozšiřování sítě služeb a sledování kvality služeb stávajících. Velké poděkování patří všem, kteří se do systému zapojují a pomáhají potřebným,“ uvedl Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina.

Celým odborným setkáním provázel Ladislav Kabelka, garant a vedoucí koordinační skupiny projektu. Odbornou část konference zahájil Ondřej Sláma, jeden z předních paliatrů České republiky. Ze systematického sběru dat vyplynulo, že převážná většina lidí umírá na akutním interním lůžku a ARO nemocnic. Diskuse se dotýkala i doprovázení klientů léčeben dlouhodobě nemocných, jejich nedostatečných personálních kapacit a ne vždy vhodným zázemím. Všichni přítomní se shodli na smysluplnosti poskytování komplexní paliativní péče a vítají možnosti diskusí a společné koordinované práce v péči o umírající. Další odborné setkání tohoto typu se uskuteční 29. listopadu 2018 opět v sídle Kraje Vysočina.

Strategii paliativní péče schválilo Zastupitelstvo Kraje Vysočina v roce 2017. Samotnému schválení předcházela dvouletá precizní práce pracovní skupiny, která byla složena ze zástupců České společnosti paliativní medicíny ČLS JEP, poskytovatelů paliativní péče z oblasti sociálních a zdravotních služeb, lékařů – paliatrů a zástupců Krajského úřadu Kraje Vysočina. Cílem je zavést moderní trendy v péči o umírající na Vysočinu a propojit široké spektrum odborníků v systém kvalitní a dostupné péče o umírající i jejich blízké.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): V investicích do infrastruktury pro cyklisty pokračujeme

22:01 Hřib (Piráti): V investicích do infrastruktury pro cyklisty pokračujeme

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k dalším investicím do infrastruktury pro cyklisty v…