Hejtman Netolický: Krajské nemocnice se mohou inspirovat v Rakousku

03.11.2017 5:35

S cílem získat přehled o trendech západoevropské medicíny a fungování centrálních urgentních příjmů navštívili hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a radní Ladislav Valtr kliniku ve městě Baden nedaleko Vídně.

Hejtman Netolický: Krajské nemocnice se mohou inspirovat v Rakousku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

Ta byla vybudována v roce 2016 a patří mezi nejmodernější svého druhu ve střední Evropě. Průvodcem po nemocnici byl zástupcům kraje český lékař Bronislav Stibor, který ve zdejším zařízení pracuje již více než deset let.

„Klinika v Badenu byla postavena v roce 2016 za částku přibližně pěti miliard korun. Vzhledem k našim plánům vybudovat v Pardubicích a Ústí nad Orlicí centrální urgentní příjmy jsme se po fungování urgentního příjmu ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové chtěli seznámit s chodem tohoto špičkového pracoviště, ze kterého čerpají inspiraci přední evropské lékařské kapacity. O jeho kvalitách svědčí také to, že se jedná o nemocnici, která je v krizovém plánu zařazena jako prioritní při mimořádných událostech například na vídeňském letišti,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který se společně s radním Valtrem a lékaři Orlickoústecké nemocnice seznámil také s fungováním lékařského záznamového systému. „Napříč celou spolkovou zemí Dolní Rakousko mají všechny nemocnice společný informační systém, který obsahuje detailní záznamy o každém pacientovi. Eliminuje se tak možnost lidské chyby při zápisu jednotlivých údajů, které jsou dostupné lékařům přes internetovou aplikaci kdekoliv i mimo pracoviště. Věřím, že se nám podobný propojený systém podaří brzy zajistit i v rámci naší společnosti, což jednoznačně usnadní výměnu informací například při převozu pacienta z jedné nemocnice do druhé,“ sdělil Netolický.

Zdravotnické zařízení v lázeňském Badenu má tradici sahající až do konce 19 století. V roce 1983 byla do provozu uvedena monobloková nemocnice s 352 lůžky. V její těsné blízkosti byla v září 2016 otevřena nová nemocnice, zatímco stávající byla zdemolována a na jejím místě vyroste park. „Tím, že je stavba centrálních urgentních příjmů v Pardubické a Orlickoústecké nemocnici naší jednoznačnou investiční prioritou přípravu určitě nepodceňujeme, chceme znát názory a doporučení odborníků z řad našich, ale i zahraničních lékařů. Proto je badenská klinika příhodným pracovištěm,“ uvedl krajský radní Ladislav Valtr. „Klinika má navázanou velmi úzkou spolupráci s Lékařskou univerzitou ve Vídni a pedagogickou klinikou Univerzity aplikovaných věd Wiener Neustadt. Můžeme se tak inspirovat při prohlubování vazeb mezi našimi zdravotnickými zařízeními, univerzitami a středními zdravotnickými školami,“ dodal Ladislav Valtr.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…