Janeček (ČSSD): Připomínáme si osudové březnové dny roku 1939

12.03.2015 20:01

Osudové dny 14. až 16. března 1939 bychom si měli připomínat bez nadsázky jako zlom v novodobých dějinách naší země.

Janeček (ČSSD): Připomínáme si osudové březnové dny roku 1939
Foto: Archiv KJ
Popisek: Karel Janeček, ČSSD

Armáda fašistického Německa tehdy obsadila Československo a v nadcházejících letech se rozhořela naplno druhá světová válka, která na celá desetiletí poznamenala dějinný vývoj celé Evropy.

Letos si připomínáme 76. výročí vzniku Protektorátu Čechy a Morava a zároveň 70. výročí konce druhé světové války. Bylo to období, kdy se tříbily charaktery všech lidí. Na jednu stranu zde bylo plno odvahy, morálního odhodlání, druhou stranu ovládla naopak zbabělost či kolaborace. Jsem přesvědčený o tom, že lidí statečných, kteří se neváhali obětovat, bylo v naší společnosti daleko více. A jsem jim za to vděčný.

Češi tehdy bojovali v řadách spojenců na západní a východní frontě i doma v odboji. Nikdo z nich se neptal, jaký osobní prospěch mu to přinese, nikdo z nich nerezignoval, všichni se obětovali za ideál svobody, osvobození a lepšího života pro další generace.

V dnešní době nikdo z nás nemusí řešit tak složité a mezní situace jako oni. Nerozhoduje se dennodenně mezi životem a smrtí, nemusí dávat všanc vše, riskovat životy svých blízkých. O to víc si myslím, že bychom měli být schopni přinést občas alespoň malou oběť. Přistupovat odpovědně k tomu, co děláme, nehledat chyby jen na druhých.

Současná česká společnost je bohužel plná skepse. Řada lidí rezignovala na veřejný život, na možnost ovlivňovat společnost jako takovou. Obecným krédem se stalo „hledání viníka“, který může za to, že se vše nedaří tak, jak by mělo. Důležité ale je, aby každý začal sám u sebe a položil si otázku, co může pro své okolí udělat on sám.

Jedině tak se pohneme dál, vybudujeme silnou a odpovědnou společnost. Druhá světová válka přinesla mnoho hrůz a rozvrátila tehdejší Evropu. Stejně dramaticky dějiny ovlivnil i poválečný vývoj. Středoevropský prostor se s těmito následky vyrovnával prakticky až do revolučního roku 1989, kdy teprve znovu nastoupil na cestu demokracie.

Važme si tedy svobody a demokracie, které máme. Snažme se jejich hodnoty zdokonalovat a připomínat jejich význam nejen při výjimečných a slavnostních příležitostech, ale i v našem každodenním životě.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Janeček - profil

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hřib (Piráti): Věděli jste, že je pražské metro jedno z nejhezčích na světě?

16:14 Hřib (Piráti): Věděli jste, že je pražské metro jedno z nejhezčích na světě?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k pražskému metru.