Jirků (KDU-ČSL): Zastupitelé budou potřebovat osobní právníky

08.10.2014 16:00

Svaz měst a obcí ČR spustil bezplatnou právní poradnu pro zastupitele a zaměstnance obecních a městských úřadů. Budou ji potřebovat. Stále více a více se ukazuje, že spravovat věci veřejné znamená na všech pozicích být jednou nohou ve vězení.

Jirků (KDU-ČSL): Zastupitelé budou potřebovat osobní právníky
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Řešíme teď na projektu z veřejných zdrojů takovou zapeklitou situaci. Jednat podle zákona, nejspíš bychom měli podat na jednoho z dodavatelů trestní oznámení pro podvod. Jenomže, co by se stalo? Celý projekt by to zastavilo, a kdoví, jestli ne definitivně. Škoda z již investovaných nákladů, vícenáklady na provizorní řešení, nový výběr dodavatele s pochybným výsledkem. A tak padlo rozhodnutí klepnout dodavatele přes prsty, rázně mu vynadat "ty, ty, ty, počtvrté už to ale opravdu nedělej" a nechat ho část zakázky udělat znova. Nakonec stát bude mít s trochou štěstí novou budovu a dodavatel výtečnou referenci a otevřené dveře do státních zakázek velkého rozsahu. A to máme podporu dvou výborných právníků a několika právníků do počtu.

Představuji si, jak by asi reagoval zastupitel nebo zaměstnanec na malém městě, kdyby za ním přišel dodavatel, jako se to stává nám, a řekl: "Tak jo, tak mě žalujte. Já pošlu firmu do likvidace, nebudete mít ani budovu ani bankovní garanci, a než se to vyřeší, propadnou vám dotace a budete je muset všechny vrátit ze svého. Takže hned za mnou vyhlásíte bankrot vy. Navíc, já osobně jsem o tom nevěděl."

Trochu odbočím, s kolegou jsme strávili každý několik let na projektech v Rusku. Ještě před pár lety byla standardní taktika, jak přijít k penězům, podseknout cenu (v českých poměrech podat tak zvaně mimořádně nízkou nabídkovou cenu, ale tak aby to bylo na hraně a tedy nepostihnutelné), a dva měsíce před kolaudací přijít s tím, že "buď, investore, doplatíš dalších 20%, nebo my vyhlásíme bankrot a tobě zbude nedokončená stavba a soud na několik let, než se ti stavba vůbec odblokuje." Zvláštní, jak se Češi (a Moravané a Slezané) umí poučit ve světe na nečekaných místech.

Ale abych se vrátil k zastupitelům. Někdy ani znalost zákonů nepomůže, když zákon je postavený tak, že za všechno může zadavatel, ačkoli měl minimální možnost něco ovlivnit. Výsledkem bude paralyzování veškeré činnosti úřadů a země. Taková retro-normalizace. Například na příští období dotací z Evropské unie hrozí blamáž, protože nikdo nechce za stávajících podmínek strkat hlavu do oprátky. Protože obecný zájem a zájem zastupitelů či zaměstnanců nedostat se do vězení nebo v lepším případě nedostat k náhradě škodu, které se nedalo vyhnout jinak, než nedělat nic, na sebe stále více naráží.

Díky tedy za výborný počin a doufejme, že se bezplatná právní poradna osvědčí.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Jirků

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.