KDU-ČSL: Chráníme zájmy českých spotřebitelů v ČR i v EU

08.04.2014 17:51

Dnešním dnem KDU-ČSL zahájila sérii tiskových konferencí, v nichž hodlá představit programové priority strany v letošních volbách do Evropského parlamentu.

KDU-ČSL: Chráníme zájmy českých spotřebitelů v ČR i v EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Marian Jurečka

Prvními tématy, se kterými vystoupili lídr kandidátky pro evropské volby Pavel Svoboda a ministr zemědělství Marian Jurečka, byly kvalita potravin a potravinová soběstačnost. Jde o stěžejní body programu KDU-ČSL v evropských volbách.

„Kvalita potravin je jednou z hlavních priorit, se kterou šla KDU-ČSL do loňských voleb a kterou prosadila i do programového prohlášení vlády. Rád bych v tomto směru navázal na činnost naší dosavadní europoslankyně Zuzany Roithové, která se dlouhodobě zasazuje o zvýšení ochrany spotřebitelů v rámci evropské legislativy,“ zdůraznil Pavel Svoboda. Dále se ohradil vůči výroku lídra kandidátky ČSSD Jana Kellera o chystané dohodě o volném obchodu mezi EU a USA: „Pan profesor Keller tvrdí, že tato dohoda povede k zákazu farmářských obchodů, ale to je zcela nesmyslné tvrzení a demagogie. Neumím si představit, že by například ve Francii, kde jsou biopotraviny vyloženě životním stylem, někdo zakázal farmářské obchody - to by byla nová francouzská revoluce.“

K tématu promluvil také ministr Jurečka: „KDU-ČSL dlouhodobě usiluje o zvýšení kvality potravin na českém trhu. Také proto jsme požadovali resort ministerstva zemědělství. Česká vláda ani parlament nemají legální možnost ovlivnit, aby jakost výrobků se stejnou značkou byla stejná u nás jako v Německu. Tuto pravomoc má pouze Evropský parlament. Ten může výrobcům nařídit, aby pod stejným názvem nabízeli ve všech zemích EU skutečně stejně kvalitní potraviny a nápoje.“

Pavel Svoboda k tomu dodal: „Především je nutné si uvědomit, že spokojíme-li se s faktem, že u nás seženeme méně kvalitní potraviny za stejné či vyšší ceny jako v západních zemích, tak vlastně dotujeme jejich potraviny. Především jsou ale tímto diskriminováni občané východních zemí na základně národnosti, což jde proti podstatě Evropské unie.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Grolich: 15 milionů na domácí hospicovou a paliativní péči. Protože to je důležité

20:18 Hejtman Grolich: 15 milionů na domácí hospicovou a paliativní péči. Protože to je důležité

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke smrti a umírání.