Kohout (ODS): Trvalý pobyt není nic špatného. Naopak!

04.08.2015 21:52

Starostové všech obcí napříč Českou republikou se každoročně setkávají s jedním zásadním problémem. Tím jsou nenarůstající čísla v rámci změn trvalého pobytu.

Kohout (ODS): Trvalý pobyt není nic špatného. Naopak!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nové logo ODS

Bohužel je to zásadní věc v rámci schvalování dotací od státu a tím vznikajícího rozpočtu obce. Například obec Opatovice nad Labem právě díky malému zájmu o trvalý pobyt přišla o „dotační titul“ na rekonstrukci školy. Ovšem tento problém s sebou přináší i spoustu dalších úskalí.

Otázka, která jako první vyvstává, zní, proč by si měl občan obce zařídit trvalé bydliště tam, kde bydlí? Odpovědí je však hned několik. Tou nejzásadnější ovšem je, že samotný trvalý pobyt k ničemu nezavazuje. Právě naopak je spojený se spoustou benefitů v rámci života v obci.

Z logiky otázky trvalého pobytu vyplívá, že tam kde člověk žije, by měl mít trvalý pobyt. Aby peníze, které stát za každého člověka dává do rozpočtu obce, nepřišly nazmar. Nebo lépe řečeno nazmar v té dané obci. Peníze totiž nazmar ve výsledku nepřijdou, jen je dostane obec, kde má člověk trvalý pobyt. Na jasně daném příkladu obce Opatovice nad Labem tedy tyto peníze s největší pravděpodobností získá město Hradec Králové, nebo Pardubice.
Že se nejedná o malé peníze, dokazují čísla. Za jeden trvalý pobyt v obci, jde do rozpočtu 10000 korun. Lehkými počty se tak dostaneme k tomu, že kdyby každý kdo v Opatovicích nemá nahlášen trvalý pobyt, tak učinil, nemusela by obec přijít o „dotační titul“ a tím pádem by nebyl nutný úvěr například na rekonstrukci školy.
Když do tohoto tématu zabředneme hlouběji, najdeme více příkladů, které bychom mohli vypíchnout. Deset tisíc korun na osobu není málo a každá další žádost o trvalý pobyt znamená pro obyvatele obce zlepšení dopravy, zrekonstruované chodníky, obecní policii, kanalizaci, zlepšení stravování pro seniory a mnohé další projekty, na které by se tak v rozpočtu každý rok našla finanční rezerva. Proč tedy zlepšovat životní úroveň jiných, povětšinou větších obcí? Lepší je přece zlepšit tu naši. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dostál (Stačilo!): Posílat Ukrajince v ČR verbířům od Zelenského nedává smysl

10:14 Dostál (Stačilo!): Posílat Ukrajince v ČR verbířům od Zelenského nedává smysl

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Ukrajině a tamní mobilizaci.