Kubera (ODS): Zákon o referendu v Senátu naprosto jistě neprojde

30.01.2019 9:10

Společné jednání vedení Parlamentu - hlavním tématem byly možné změny ústavy, zákon o referendu nemá v Senátu podporu.

Kubera (ODS): Zákon o referendu v Senátu naprosto jistě neprojde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jaroslav Kubera

Poprvé v tomto roce se sešli předsedové a místopředsedové Poslanecké sněmovny a Senátu. Hlavním tématem byly možné ústavní změny, mezi nimi především zákon o referendu nebo rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.

V Senátu ve stávajícím složení není společná vůle přijmout ústavní zákon o obecném referendu. „Je zjevné, že v Senátu nenajdeme ústavní většinu, zákon o referendu v Senátu naprosto jistě neprojde. Nechceme referendum z principu, vždyť zářným příkladem je odstrašující případ brexitu,“ poukázal na jeden z argumentů předseda Senátu Jaroslav Kubera. Podle něj je v horní komoře spíše průchozí ústavní novela o rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu, který by mohl dohlížet na hospodaření obcí. Avšak senátoři, kteří jsou zhusta také aktivní v komunální politice, požadují nejprve odstranění ostatních kontrol obecních rozpočtů, které jsou často duplicitní.

Zástupci obou komor Parlamentu hovořili také o možném prodloužení 30denní lhůty Senátu na projednání zákonů. Podle předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka by bylo vhodné při zásahu do Ústavy ČR změnit více paragrafů. „Já osobně nemám problém s tím, aby Senát měl 60 dní na projednávání zákonů, ale když otevřeme ústavu, byl bych rád, aby se zároveň změnilo více věcí. Byl tady např. návrh, který řešil klouzavý mandát, který by byl prospěšný pro práci ministrů,“ zmínil Radek Vondráček po jednání v Senátu. 

Zástupci obou komor se na společném jednání shodli na harmonogramu projednávání zákonů a hovořili také o koordinaci zahraničních aktivit. Předsedové Kubera a Vondráček už ve středu zamíří na Hrad, kde proběhne za účasti nejvyšších ústavních činitelů koordinační porada právě k tématu zahraniční politiky ČR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kovářová: Justiční tabu aneb O čem se nemluví

16:02 Senátorka Kovářová: Justiční tabu aneb O čem se nemluví

Mé vystoupení na kulatém stole nazvaném Kárné řízení a jeho nová perspektiva, který proběhl 25. dubn…