Lošťák (Bystrčáci): Na okraj - Petr Hampl, Situace Svobodných a jejich další perspektivy

31.08.2015 8:37

Kandidát na předsedu Strany svobodných občanů Petr Hampl publikoval analytický text Situace Svobodných a jejich další perspektivy.

Lošťák (Bystrčáci): Na okraj - Petr Hampl, Situace Svobodných a jejich další perspektivy
Foto: bystrcaci.cz
Popisek: Viktor Lošťák

O jednotlivostech této analýzy dnešního stavu Svobodných se určitě povedou rozsáhlé diskuze. Ať už jsou názory jakékoli, myslím, že na jedné důležité věci se většina analytiků shodne - když si strana přivlastní určitou ideologii, stane se jejím hlavním nositelem, bere tím na sebe odpovědnost za život této myšlenky. Odpovědnost nikoli jen před svými členy a sympatizanty, nikoli jen před voliči, kteří dali straně mandát, ale odpovědnost v nejširším měřítku.

Když se Zelení stali politickým nositelem ideálů ochrany přírody, tehdy, když se etablovali jako hlavní strana, vnášející ekologická témata do veřejného diskurzu, vzali tím na sebe odpovědnost jak za úspěšné prosazení těchto myšlenek, tak i za to, že tyto ideály nepošpiní. Dnes se Zeleným právem dává za vinu, že místo očekávaného rozkvětu přinesli ekologii jako politickému tématu jen tu nejhlubší diskreditaci. Řekne-li dnes o sobě (nejen) politik, že je ekologicky zaměřený, v podstatě to z něj dělá... to, co to z něj dělá, nechci teď tlouct do Zelených. Jde mi o to, že převzetí určité myšlenky jako politického tématu není něčím nezávazným. Naopak, je to velká odpovědnost.

Svobodní nepoškozují jen sami sebe

Při špatné správě, při nevhodném jednání, nepoškozují Svobodní jen sami sebe, své vlastní ambice na politickou moc. Mohou zdiskreditovat či dokonce nadlouho zničit ideál ekonomického liberalismu jako takový. To znamená, že vykonávají-li funkci politického správce a vykonavatele ideálu špatně, není to vůbec jen jejich věc. Povinností každého, kdo tento ideál sdílí, je v takovém případě brát se o to, aby myšlenka byla spravována řádně. A v krajním případě, aby její špatný správce byl odstraněn dříve, než napáchá škody, jejichž náprava může trvat dekády.

Svobodných se nikdo neprosil, aby pozvedli vlajku snižování daní, odstraňování hospodářských bariér a obhajoby ekonomických svobod. Udělali to z vlastní vůle, jak chci věřit proto, aby opravdu sloužili myšlence. Jestli se stali svým způsobem politickými hegemony v tomto kontextu, je oprávněn každý občan země, věřící ve stejný ideál, aby po Svobodných kriticky a důrazně žádal výsledky. Na to si nemohou dělat nárok jen členové strany, jen "platící cestující". Ta myšlenka Svobodným nepatří. Dali si ji na štít, protože chtěli. Vypůjčili si ji a my všichni, kdo stejnou myšlenku sdílíme, máme právo žádat poplatek za výpůjčku. My všichni, kdo si přejeme ekonomický rozkvět a nižší daně máme nárok žádat výsledky. Máme právo volat Svobodné k odpovědnosti za to, že náš ideál budou spravovat řádně.

Psáno pro blog idnes.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Situace kolem svobody slova je obzvlášť komplikovaná

14:04 Mašek (ANO): Situace kolem svobody slova je obzvlášť komplikovaná

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k svobodě slova v Evropské unii