Marková (KSČM): Léčba syndromu diabetické nohy by měla být hrazena ze zdravotního pojištění

14.01.2015 6:27

Již řadu let bojuji společně se svými stranickými kolegy za to, aby zdravotnictví skutečně sloužilo potřebám pacientů. Bohužel tomu však stále není.

Marková (KSČM): Léčba syndromu diabetické nohy by měla být hrazena ze zdravotního pojištění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soňa Marková

Důkazem je například jednání poslanců hnutí ANO, kteří se opakovaně postavili proti nejmodernější léčbě tzv. syndromu diabetické nohy. Tím dnes v ČR trpí více než 40 tisíc pacientů! Alarmující je pak číslo provedených amputací, které se ročně - dle informací odborníků - pohybuje kolem 11 tisíc. Nečinně přihlížet tomu, jak jsou pacientům v 21. století „zbytečně“ amputovány končetiny, když přitom existuje metoda léčby pomocí kmenových buněk, která se prokázala jako velmi účinná, je pro mě jako místopředsedkyni Výboru pro zdravotnictví PSP ČR znepokojující a zcela nepředstavitelné. České zdravotnictví jako by se vracelo o desítky let nazpět, a to jen díky skupince poslanců, kteří opakovaně odmítají jednat o podpoře této léčby navzdory jasným závěrům odborné lékařské společnosti  a především zájmu samotných pacientů.

Rozhodně jsme pro, aby léčba tzv. syndromu diabetické nohy pomocí kmenových buněk byla hrazena z veřejného zdravotního pojištění.  Ve světě je již tato metoda běžnou praxí. Na rozdíl od amputace ušetří nemalé finanční prostředky a o kvalitě života pacientů, kteří nepřijdou o končetinu, ani nemluvím.

Pevně věřím, že se k této problematice v poslanecké sněmovně znovu vrátíme. Považuji to za korektní, už kvůli pacientům trpícím tímto závažným onemocněním, z nichž řada musí žít s každodenní obavou, že jednou mohou o končetinu přijít. Jiná metoda kromě amputace totiž v současné době není možná.

Soňa Marková, poslankyně PS PČR za KSČM

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: KSČM

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pastuchová (ANO): Zvýší se riziko vzniku korupčního prostředí

17:04 Pastuchová (ANO): Zvýší se riziko vzniku korupčního prostředí

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…