Ministr Babiš: Svůj ministerský plat posílám rodičům-samoživitelům

19.11.2014 13:13

Paní europoslankyně Kateřina Konečná mě před pár dny na Parlamentníchlistech.cz označila za asociála, který "absolutně nemůže mít pojetí o reálném životě většiny lidí".

Ministr Babiš: Svůj ministerský plat posílám rodičům-samoživitelům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Šedesátník Andrej Babiš

Pominu fakt, že sama paní poslankyně byla do Poslanecké sněmovny zvolena už ve svých 21 letech, což znamená, že nikdy v životě neměla žádné "normální" zaměstnání. Nikdy tedy nevydělávala peníze tak jako ona "většina", za jejíž mluvčí se vydává.

Paní Konečná si ovšem mohla dát před napsáním svého komentáře tu práci a podívat se na webové stránky Nadace AGROFERT, ve které působím jako předseda správní rady. Kdyby tak učinila, zjistila by, že nadace má speciální fond určený právě na pomoc rodičům-samoživitelům. Fond byl založen v říjnu 2013, je určen těm osamělým matkám a otcům, kteří se - nikoliv vlastní vinou - dostali do situace, ze které nemohou sami najít východisko.

Jsme mimochodem jediná nadace, která se rodičům samoživitelům věnuje. Nikdo jiný si netroufl nabídnout pomoc skupině, která představuje 560 000 rodin, z nichž jedna třetina žije na hranici chudoby. V neúplných rodinách u nás vyrůstá 400 000 dětí, což je strašné číslo. Ještě strašnější je fakt, že 38,5 % rodičů, kteří by měli na děti platit výživné, jednoduše neplatí. I to byl ostatně důvod, proč jsme fond na pomoc samoživitelům založili.

Chlap, který se nepostará o své děti, pro mě není chlap. To stejné platí i pro matku, která nechá své dítě na holičkách. Řešením ale nemůže být to, že budeme nutit všechny ostatní občany, aby za neplatiče přejímali zodpovědnost a hradili jejich závazky. A přesně to by se stalo, kdybychom přistoupili na myšlenku zavedení náhradního výživného. My všichni bychom platili a neplatič by se ze své povinnosti vyvlékl. Jediným správným řešením je zajistit, aby neplatiči výživné platili. A aby povinnost platit výživné byla stanovena bez prodlení. Pokud povinný rodič neplatí, má stát okamžitě podniknout takové kroky a opatření, která ho prostě platit donutí.

Na Fond pro rodiče samoživitele Nadace AGROFERT jde celý můj ministerský plat - za dobu existence fondu jsem tak do něj tímto způsobem přispěl částkou 1.150.746,- Kč. Při nedávné oslavě svých narozenin jsem požádal hosty, aby místo dárků přispěli právě na tento fond. Vybralo se 311.089,-. Dalších 300.000,- vložila do fondu sama Nadace AGROFERT. Od chvíle, kdy fond funguje, jsme posoudili přes 120 žádostí, více než 90 procentům žadatelů jsme vyhověli. Každou z žádostí přitom nadace posuzuje individuálně, zjišťujeme okolnosti a důvody a snažíme se pokud možno najít konstruktivní řešení.

Neřešíme tedy jen akutní kritickou situaci, ale umožňujeme osamělým rodičům, aby se postavili na vlastní nohy a v budoucnu již nebyli odkázáni jen na sociální dávky. V rámci Fondu pro rodiče samoživitele není výjimkou například poskytnutí příspěvku na vzdělání, na rozjezd podnikání nebo třeba na odlehčovací službu pro maminku postiženého dítěte. Samostatnou kapitolu tvoří pomoc matkám v azylových domech, které se marně snaží našetřit na kauci nutnou k pronajmutí vlastního bytu nebo na příspěvek na obědy pro děti, pobyt v družině či mimoškolní aktivity.

Pomáháme rodičům, ale cílem je pomoci dětem, které absolutně nemohou za to, že jeden z jejich rodičů zůstává sám. Osud těchto dětí nám není lhostejný. I proto jde celý můj ministerský plat na Fond pro rodiče samoživitele, proto se peníze snažím shánět i od dalších potenciálních dárců.

Teď před Vánoci organizuje Nadace AGROFERT sbírku dárků pro děti, jejichž rodiče jsme během roku podpořili. Mohli bychom to udělat jako všichni ostatní - vybrat si jeden dětský domov, udělat honosný vánoční stromek s dětskými přáníčky, spustit mediální kampaň a nakonec dárky za doprovodu televizních kamer osobně předat.

Nadace šla jinou cestou - sbírku organizuje mezi zaměstnanci, dárky pak rozváží do každé z podporovaných rodin po celé republice. Je to mnohem pracnější a mediálně v podstatě neviditelné. My to ovšem neděláme proto, abychom se dostali do zpráv, ale proto, že nám na osudech dětí a jejich rodičích záleží. Pro mě je samozřejmě nepatřičné, abych se nějak chlubil charitou. Kdyby mě paní Konečná svojí poznámkou o mé asociálnosti nenadzdvihla ze židle, nikdy bych také o tom, co nadace dělá, nemluvil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Andrej Babiš

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.