Ministr Chovanec: Nehledej v dobrovolném sboru hasičském ni zisku, ni slávy

01.10.2014 20:52

Telefonní číslo 150 zná asi úplně každý. Hasiče voláme, nejen když hoří byt či chata.

Ministr Chovanec: Nehledej v dobrovolném sboru hasičském ni zisku, ni slávy
Foto: red
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

Vyjíždějí k dopravním nehodám, odstraňují ekologické škody, zachraňují životy i majetek při povodních. Hasiči pomáhají, nejen když je potřeba sundat osobu z výšky, nebo vytáhnout někoho ze studny, ale například i ve chvíli, kdy se rojí včely. Ten, kdo o pomoc volá, příliš nerozlišuje, zda přijedou profesionálové, kteří to mají v náplni práce, nebo dobrovolníci, pro které je pomoc spoluobčanům celoživotním koníčkem.

Sbor dobrovolných hasičů patří u nás mezi nejmasovější volnočasové aktivity a je fenoménem i v rámci Evropy. První oficiální dobrovolnický sbor vznikl již před více než 160 lety a dnes je takto organizováno více než 350 tisíc lidí, což je téměř srovnatelné s počtem obyvatel Brna. Právě dobrovolní hasiči jsou u mnoha událostí, především v menších obcích, první. Pracují bez nároku na odměnu, s maximálním nasazením, stejně jako jejich kolegové profesionálové. Z dlouhodobých statistik pak vyplývá, že asi třetina všech výjezdů v republice připadá na ně. Sbory dobrovolných hasičů jsou tak v mnoha směrech pro celý záchranný systém zásadní.

Z tohoto pohledu je zcela paradoxní, že v minulých letech stát nevytvořil žádnou koncepci těchto sborů a prakticky zastavil jejich podporu. Zatímco před sedmi lety směřovalo do obecních rozpočtů na vybavení dobrovolných hasičů 500 milionů korun, v minulém roce to byl jen nepatrný zlomek této částky v řádu jednotek miliónů. Naším cílem je tento neblahý trend změnit tak, aby měly tyto sbory odpovídající kvalitní techniku a vylepšily se i jejich zbrojnice. První konkrétní vlaštovkou pro sbory hasičských dobrovolníků je možnost čerpat finanční prostředky v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), který je vypsán na období 2014 až 2020.

Ministerstvo vnitra společně s Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR a Policejním prezidiem Policie ČR nyní dokončuje aktualizaci strategického dokumentu, který obsahuje konkrétní příklady využití dotace i podmínky čerpání. Ty budou následně pro žadatele (HZS, PČR a JSDH), společně s podmínkami stanovenými programovým dokumentem IROP pro základní složky IZS, závazné. Unijní dotace bude určená primárně těm dobrovolným jednotkám, které mohou zasahovat i mimo území svého zřizovatele a jsou zařazeny do systému tzv. plošného pokrytí. Aby byli zřizovatelé dobrovolných sborů se žádostí úspěšní, musí tak spadat do území, kterému hrozí například záplavy, sucha, větrné smrště nebo technické a technologické havárie.

Důkaz o potřebnosti i účelnosti využití finančních prostředků netřeba hledat příliš dlouho. Jen o letošních prázdninách vyjížděli hasiči k více než 22 000 událostem. Z toho více než polovina byla kvůli technické pomoci a mnohé se týkaly právě likvidace následků bleskových povodní...

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ČSSD

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

23:07 Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…