Ministr Hüner: O dotaci na veřejný internet mohou žádat i subjekty, jednající jménem měst a obcí

06.05.2018 17:46

Internet zdarma na veřejných místech. Projekt WiFi4EU začíná v květnu, registrovat se dá už teď.

Ministr Hüner: O dotaci na veřejný internet mohou žádat i subjekty, jednající jménem měst a obcí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner

Internet na veřejných místech zdarma by už brzy mohl být realitou. Přesně 15. května 2018 ve 13:00 hodin totiž Evropská komise vyhlásí první výzvu v programu WiFi4EU. V něm na projekty evropských obcí a měst bude do roku 2019 k dispozici celkem 120 milionů eur. To proto, aby bezplatné wi-fi připojení mohli lidé kdykoliv využívat ve veřejných prostorách, jako jsou parky, sídla institucí, knihovny, zdravotní střediska nebo muzea v celé Evropě.

Protože při čerpání evropských financí bude záležet na pořadí, tedy rychlosti podání žádosti, tuzemské samosprávy by neměly váhat. Ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner tak městům a obcím doporučuje: "Co nejdříve si o jednu z poukázek v hodnotě 15 000 eur zažádejte. Vše potřebné najdete na www.wifi4eu.eu (ZDE)." Tomáš Hüner dodává: „O dotaci budou moci požádat i subjekty, které jednají jménem měst a obcí. K tomu musí učinit dva kroky: zaregistrovat se, což lze už teď, a podat žádost, což bude možné po oficiálním zahájením výzvy, tedy od 15. května jedné hodiny odpoledne.“

„Kdo podporu dostane, bude záležet na datu a čase odeslání žádostí, nikoliv na datu registrace,“ upřesňuje náměstek ministra průmyslu a obchodu pro internetizaci Ondřej Malý a dodává: „Poukázky WiFi4EU bude možné využít na vybavení a instalaci Wi-Fi hotspotů. Internetové připojení a údržbu zařízení budou platit sami žadatelé, tedy samosprávy. Podmínkou bude, aby uživatelé mohli bezplatné internetové připojení ve veřejných prostorách využívat nejméně tři roky.“

Hotspoty, tedy bezdrátové přístupové body, v rámci WiFi4EU budou obce a města muset umístit v centrech veřejného života. Poukázku v hodnotě 15 000 eur bude možné využít i na částečné financování dražších projektů, jako je například kompletní nové vybavení pro wi-fi nebo nahrazení staršího používaného zařízení modernější technikou. Zbytek peněz bude moci uhradit obec či město z vlastního rozpočtu.

Snahou Evropské komise je, aby poukázky šly do všech členských států. Proto se má v první výzvě v každé zemi rozdělit minimálně 15 poukázek. Předpokládá se, že se do projektu do roku 2020 v rámci EU zapojí nejméně 6 000 až 8 000 místních komunit. Více informací je k dispozici a registrace je možná ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátorka Kovářová: Justiční tabu aneb O čem se nemluví

16:02 Senátorka Kovářová: Justiční tabu aneb O čem se nemluví

Mé vystoupení na kulatém stole nazvaném Kárné řízení a jeho nová perspektiva, který proběhl 25. dubn…