Ministr Jurečka: Od ledna začneme s výkupem pozemků pro vodní dílo Skalička

27.12.2015 10:49

Vláda odsouhlasila, že stát od 1. ledna 2016 začne vykupovat nemovitosti v místech plánované přehrady Skalička na řece Bečvě. Je na to zatím vyčleněno 520 milionů korun. Přehrada by v budoucnu měla před povodněmi ochránit až 110 000 lidí.

Ministr Jurečka: Od ledna začneme s výkupem pozemků pro vodní dílo Skalička
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Marian Jurečka, 1. místopředseda KDU-ČSL a kandidát na hejtmana v Olomouckém kraji

„Dobrou zprávou pro většinu lidí, kteří prožili povodeň roku 1997 na Bečvě, je, že od ledna začneme s výkupem pozemků pro vodní dílo Skalička. Odstartuje tak první etapa budování nové přehrady, která ochrání až 110 tisíc lidí,“ řekl ministr Marian Jurečka.

Vodní dílo Skalička (dříve nazývané VD Teplice) má zajistit navýšení povodňové ochrany oblasti na více než stoletou vodu. Na území pod budoucí přehradou je 43 budov, z toho 23 k bydlení, 11 k rodinné rekreaci a devět dalších staveb, které slouží k jiným potřebám, například pro zemědělství. Na jejich vykoupení je zatím připraveno 520 milionů korun.

Dokončení většiny staveb je plánováno do konce roku 2022

Na území budoucí přehrady je 27 hektarů státních pozemků, které budou zdarma převedeny pod státní podnik Povodí Moravy. Pozemky ve vlastnictví Olomouckého kraje, by měly být vložené do připravované stavby jako podpora k protipovodňovému opatření. Návrh zatím neřeší majetkoprávní problémy s pozemky, na kterých by se v případě povodně rozlila voda.

První etapa výstavby protipovodňových opatření v povodí řeky Bečvy by měla stát 1,3 miliardy korun. Dokončení většiny staveb je plánováno do konce roku 2022. Stavba samotné přehrady by měla vyjít na dalších 2,69 miliardy korun, náklady se mají hradit ze státního rozpočtu. Retenční objem nádrže při maximální hladině by měl být 35 milionů kubíků. To by mělo zabezpečit ochranu před více než stoletou vodou, tedy podobné síly, jako postihla ČR v roce 1997. Tehdy dosáhly škody v povodí Bečvy více než 2,8 miliardy korun.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

14:17 Senátor Hampl: Nechutné výmluvy docenta Tuleji na svou doktorandku

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nominaci Pavla Tuleji na post ministra pro vědu.