Ministr Milek: Zemědělci v celé EU musí mít stejné podmínky

26.01.2018 16:11

Ministr zemědělství Jiří Milek ve čtvrtek na zasedání ministrů zemědělství zemí rozšířené Visegrádské skupiny v Budapešti odmítl povinné zastropování přímých plateb.

Ministr Milek: Zemědělci v celé EU musí mít stejné podmínky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Jiří Milek

Při vyjednávání prosadil, aby se požadavek na rovný přístup k finančním prostředkům ze SZP pro všechny farmy stal součástí společné deklarace, kterou ministři na místě podepsali.

„Hned na začátku dnešního jednání jsem zdůraznil, že pro Českou republiku je povinné zastropování přímých plateb nepřípustné. Zemědělci napříč Evropou musí mít rovné podmínky, nepřipustím, aby ti naši byli diskriminováni,“ řekl ministr zemědělství Jiří Milek.

Odpoledního jednání v Budapešti se kromě představitelů zemí Visegrádské skupiny zúčastnili i zástupci Bulharska, Chorvatska, Rumunska a Slovinska. Společně diskutovali nejen o podobě Společné zemědělské politiky (SZP) po roce 2020.

Mimořádnou důležitost dnešního jednání podpořila i přítomnost eurokomisaře pro zemědělství a rozvoj venkova Phila Hogana. „Na komisaře jsem apeloval, aby se návrhy nové Společné zemědělské politiky výrazně zjednodušily. Musíme zemědělce ušetřit zbytečné byrokracie, která v posledních letech výrazně narostla,“ uvedl ministr Milek.

Na závěr jednání podepsali ministři zemědělství Visegrádské skupiny a Chorvatska společné prohlášení ke Sdělení Komise k Budoucnosti potravinářství a zemědělství. Vyzvali v něm Evropskou komisi (EK), aby včas vysvětlila, jak přispěje ke zjednodušení SZP a požádali, aby všechny zemědělské podniky v EU měly rovný přístup k prostředkům ze SZP. Podpořili stanovisko Komise, pokud jde o rostoucí úlohu inovací a nových technologií a potřebu posílit v zemědělství poradenské služby. Řešení těchto otázek v rámci SZP by podle ministrů měla lépe zohledňovat potřeby malých a středních podniků, jejichž možnosti podílet se na technologickém vývoji jsou mnohem menší než u velkých zemědělských podniků.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Během teplých měsíců se na vybraných pastvinách mohou usadit stáda ovcí a koz

16:21 Pospíšil (TOP 09): Během teplých měsíců se na vybraných pastvinách mohou usadit stáda ovcí a koz

Se závěrem měsíce dubna začínají znovu vypásat vybrané pražské lokality první stáda dobytka. Pro let…