Ministryně Šlechtová: Evropa potřebuje posílit investice

02.12.2014 14:52

Evropská komise představila v minulém týdnu novou iniciativu. Investiční plán pro Evropu má za cíl zatraktivnit EU pro investice a oživit tak stagnující hospodářství. Z pohledu ministryně pro místní rozvoj však nelze přehlížet souvislost s kohezní politikou a evropskými fondy.

Ministryně Šlechtová: Evropa potřebuje posílit investice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

„Otevření diskuse na toto téma jednoznačně vítám a těším se, že hlas České republiky bude znít jednotně, aktivně a připraveně. To je jeden z důvodů, proč můj resort věnuje této agendě mimořádnou péči. Není to však důvod jediný – tím zásadním je přímá souvislost s využitím evropských fondů. A tady je na místě určitá obezřetnost. Opatření investičního plánu by měla být vůči kohezní politice doplňková a nikoliv konkurenční,“ řekla Karla Šlechtová.

Představení Investičního plánu přichází se startem nového programového období 2014–2020 a zároveň v době, kdy se uzavírá programové období 2007–2013. Ministryně Šlechtová by proto ráda otevřela širší diskusi o využití stávajících prostředků fondů EU na podporu cílů Investičního plánu, která nabízí velkou příležitost pro reálné dočerpání a využití celého objemu prostředků rezervovaných pro programové období 2007–2013. „To vidím jako primární investiční stimul. A bez jakýchkoliv prostředků „navíc“ – ty peníze tady jsou,“ uvedla.

Z hlediska českých zájmů je nyní důležité se intenzivně zaměřit na pokračování jednání o možnosti prodloužení doby, během níž by mohly členské státy dočerpat prostředky přidělené na období 2007–2013. Ty jsou v tuto chvíli k dispozici do konce roku 2015. Požadavek na prodloužení uznatelnosti výdajů do roku 2016 vzneslo několik členských států během jednání Rady pro obecné záležitosti před dvěma týdny v Bruselu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ministerstvo pro místní rozvoj

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

4:31 Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

Jeden z největších mozků současné vlády a světové vědy, bývalá šéfka penzionu, absolventka zkrachova…