Niedermayer (TOP 09): Geniální vyjednavač president Trump

04.07.2020 18:16

Komentář na facebookovém profilu k Donaldu Trumpovi

Niedermayer (TOP 09): Geniální vyjednavač president Trump
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Geniální vyjednavač president Trump

Carl Bernstein, legendární novinář, který stál za odhalením Aféry Watergate (ten čas ale beží) se ponořil do dovedností dnešního presidenta USA, v citlivé oblasti zahraniční politiky – osobních hovorů s leadery jiných zemí.

Co se dozvěděl? Zdá se, že diplomatickým profesionálům vždy stoupne tep a tlak, když se president ujme telefonu. Co je ale horší, je fakt, že ke svým spojencům se zřejmě president chová zcela „nespojenecky“ (a jako „bonus“ pak zřejmě slouží „neurvalost“ při jednání s ženami, navíc těmi, jejichž znalosti a dovednosti jsou ve zcela jiné lize).

Ještě horší je to, jak jedná s těmi, co spojenci jeho země věru nejsou. Bohužel, tónu jeho jednání i směru zřejmě docela šílených telefonních rozhovorů se pak musí přizpůsobovat práce celé americké diplomacie (aby kredibilitu presidenta chránila nebo se „jen“ nevystavila jeho mstě). Výsledky jsou vidět jasně:
Růst napětí kolem Severní Koreji, včetně demonstrativní demolice symbolického domu „Styčného úřadu“.

V otázce zbraní je stejné nejasno, jako před aktivitou amerického presidenta.

Rusko pokračuje v podpoře války na východě Ukrajiny, bez náznaku cesty k zlepšení a ani v dalších oblastech se nezdá, že by režim presidenta Putina sundaval „nohu z plynu“. Podezření, že Rusko platí za vraždy Amerických a Britských vojáků v Afghánistánu jen dokresluje to, v co zřejmě poměrně přátelské vztahy s presidentem Trumpem Putinovo Rusko přetavuje.
Obchodní válka s Čínou presidentu Trumpovi zatím mnoho také nepřinesla (zato vnesla do globálního světa chaos), navíc nezdá se, že by těsný vztah s tamním vedením zabránil velké nezodpovědnosti při propuknutí pandemie (za kterou USA trestá sice ne skvěle fungující, ale velmi potřebnou WHO). A vrcholem je pak estalace potlačování demokracie v Hongkongu.

Nechci být předčasný optimista, ale zdá se, že i trpělivost velké části Američanů s jejich „báječným presidentem“ pomalu spěje ke konci. I když by bylo chybou podcenit jeho schopnosti. Ne ty, které „dělají svět lepší“, neb těmi zřejmě nedisponuje. Ale těmi, které mu osobně pomáhají se dostat skoro z každého trablu, který si sám způsobí a chyb, kterými zahrnuje své okolí (a není v tom, bohužel, v dnešním světě vrcholové politiky výjimečný).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

23:07 Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…