Paroubek: Návrh ministerstva financí odliv zisků do zahraničí nezastaví

26.11.2014 16:20

Ministerstvo financí se chce zaměřit na přelévání zisků mezi firmami v rámci daňové optimalizace, tzn.: aby firma co nejvíce ušetřila na daních, převání své zisky do firem v zemích, kde se platí jen velmi nízké nebo dokonce žádné daně (přičemž pak pochopitelně odvádí mnohem méně, než by měla, v místě skutečného zisku peněz).

Paroubek: Návrh ministerstva financí odliv zisků do zahraničí nezastaví
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Ministr Babiš si od důslednější kontroly slibuje příbytek až pěti miliard korun do státního rozpočtu. Taková snaha ministerstva financí je jistě pozitivní, ale z hlediska toho, kolik miliard korun každoročně odchází na konta zahraničních matek českých firem, jde pouze o paběrkování.

V roce 2008 zrušila Topolánkova vláda daňovou progresi přímých daní, a připravila tak státní rozpočet zhruba o 80 miliard korun. Existuje zde tedy velký prostor pro zavedení druhého pásma daně z příjmu pro největší firmy působící v České republice a jsou často oligopolního charakteru. V situaci, kdy z ČR na dividendách vyplácených do zahraničí, v drtivě většině směřujících do zemí mnohem bohatších než je ČR, odcházejí stovky miliard korun – loni to například bylo 315 miliard korun – existuje k takovému kroku i velké morální oprávnění. Ministr a jeho hnutí na to neslyší. Chápu, týkalo by se to i jeho Agrofertu.

Vláda – a bystrý ministr financí v první řadě – by měla mít zájem směřovat k vyrovnanému státnímu rozpočtu v letech 2017 anebo 2018. Opatření, které chystá Babiš, i podle jeho vlastních slov, může do státní kasy přinést 5 miliard korun. Zavedení druhého pásma daně z příjmu může do státního rozpočtu přinést i více než 60 miliard korun – a taková částka už by možnost sestavení vyrovnaného rozpočtu skutečně mohla přiblížit. Česko by se tak dostalo do jiné ligy zemí, nežli ve které se dnes pohybuje…

Jiří Paroubek

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: NS - LEV 21

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

22:12 Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k médiím.