Paroubek: Velká Británie v poločase rozpadu

06.06.2015 8:27

Dlouhá léta, vlastně spíše stovky let, měly Anglie a Skotsko velmi rozdílné představy o své vnitřní i zahraniční politice.

Paroubek: Velká Británie v poločase rozpadu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Tento se stav začal měnit až poté, co na anglický trůn, po smrti královny Alžběty, dosedl skotský král Jakub I. To je přes čtyři sta let.

Volby do Dolní sněmovny, které ve Velké Británii v květnu proběhly, lze jejich výsledkem a významem pro další směřování země přirovnat k výsledku v parlamentních voleb v Československu v roce 1992. Také v československých volbách zvítězila v české a slovenské části tehdy společného státu politická reprezentace s rozdílnými vnitropolitickými programy a politické koncepce vítězů voleb v tak byly nekompatibilní.

Podobná situace nastala nyní po volbách do Dolní Sněmovny také ve Velké Británii. Ve Skotsku zvítězili nacionalisté ze Skotské národní strany (SNP), která je velmi levicová, a přitom prounijně zaměřená, a ve zbytku Velké Británie vyhráli pravostředoví konzervativci. Předseda britské vlády D. Cameron nyní objíždí hlavní města členských států EU, aby sondoval půdu pro reformy EU v britském stylu.

Zdá se však, že Skotové naopak o opuštění EU uvažovat vůbec nechtějí. Pokud bude Cameron na reformách EU dle představy britských Toryů (zatím není příliš jasné, o co jde)dále trvat a pokud bude i nadále usilovat o referendum ohledně setrvání Velké Británie v EU, bude to pro SNP nejspíš důvod k rychlému vypsání referenda o samostatnosti Skotska a jeho vystoupení z Velké Británie.

Skotští občané totiž velmi pravděpodobně napodruhé odpovědí na otázku, zda odejít či neodejít z Velké Británie jinak než v prvním referendu… To povede, pokud skutečně Skotsko z Velké Británie odejde, k dalšímu poklesu geopolitického významu Velké Británie a řadě dalších komplikací.

Jiří Paroubek 

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

4:31 Klán (KSČM): Za Langšádlovou je tak "obrovský kus práce", že už nemá co dělat a končí

Jeden z největších mozků současné vlády a světové vědy, bývalá šéfka penzionu, absolventka zkrachova…