Pastuchová (ANO): Potkali jsme zdravotní sestry z celé republiky

19.08.2014 9:18

Celý pondělní den (11.8.) jsem strávila v Libereckém kraji ve společnosti mého kolegy poslance Davida Kasala, náměstka ministra zdravotnitví pro lékařskou péči pana profesora Vymazala a hlavní sestry České republiky paní magistry Šmídové. Na programu jsme měli dlouho plánované setkání hlavních sester zdravotnických zařízení i zařízení sociální péče v našem kraji a návštěvu několika největších nemocnic.

Pastuchová (ANO): Potkali jsme zdravotní sestry z celé republiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hnutí ANO

Začali jsme v Krajské nemocnici Liberec, kde proběhla v nemocniční kapli diskuze o připravované novele zákona o nelékařských zdravotnických povoláních, kam se mimo jiné právě zdravotní sestry řadí. Nad touto problematikou jsme strávili přes dvě hodiny, mimo sester a hostů z ministerstva se zúčastnil i generální ředitel KNL pan doktor Nečesaný, rektor Technické univerzity v Liberci pan profesor Kůs a ředitelka Ústavu zdravotnických studií právě na TUL paní magistra Froňková. Lepší a zasvěčenější profesionály v oboru jsme si asi nemohli přát a debata to jasně ukázala. Vše probíhalo velmi věcně, mezi vedením nemocnice a sestrami panovala shoda. Situace skutečně není růžová, přeně jak řekl pan profesor Vymazal: " V případě zákona č. 95/2004 řešící lékařská povolání panuje mezi odborníky, ministerstvem i Poslaneckou sněmovnou velmi vzácná shoda. Je naším cílem, aby se stejná věc povedla i pro sestry a ostatní nelékařský personál. Nedostatek sester je a bude i nadále. Proto je třeba tento zákon psát tak, aby byl co nejvstřícnější a nejflexibilnější, abychom zabránili výrazným podstavům v nemocnicích."

Mimo vlastního zákona jsme se podrobně bavili i o financování, vzdělávání sester, jejich kompetencích a personální politice, to vše by se podle mého názoru mohlo zjednodušit a změnit k lepšímu. Dnešní systém mi přijde jako nekoncepční chaos. Všechny konkrétní výsledky a plány ale zveřejníme až po dalších návštěvách v ostatních krajích, které máme naplánovány s kolegou Kasalem a zástupci ministerstva na tento podzim.

Celé setkání mělo za cíl, aby mělo ministerstvo k dispozici co nejvíce materiálu, připomínek a poznatků přímo z terénu a jejich novela zákona by tak už od počátku byla co možná nejlepší a my jí v Poslanecké sněmovně s kolegy museli upravovat co nejméně. Vzhledem k tomu, že jsme se shodli na většině věcech, věřím, že se povede zákon novelizovat ke spokojenosti vedení nemocnic, pacientů a hlavně sester a dalšícho personálu. Během tohoto podzimu a zimy chceme pomoci ministerstvu získat potřebné informace od kolegyň a kolegů z praxe a jsem přesvědčena, že stihneme vše během příštího roku připravit, aby mohl zákon platit od 1. 1. 2016.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ANO

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maříková (SPD): Plán Mercedesu, prodávat od roku 2030 jen elektromobily, padl

12:16 Maříková (SPD): Plán Mercedesu, prodávat od roku 2030 jen elektromobily, padl

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k elektromobilitě.