Premiér Sobotka: Vláda se shodla na zrušení kompenzačního fondu, poště přispěje osmi sty miliony

22.03.2017 18:36

Vláda se snaží aktivně vynahradit ztráty České pošty, které přináší zrušení tzv. kompenzačního fondu.

Premiér Sobotka: Vláda se shodla na zrušení kompenzačního fondu, poště přispěje osmi sty miliony
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Považuji za zásadní nepoškodit jednoho z největších českých zaměstnavatelů nečekaným výpadkem financí, a naopak mu zajistit dostatek prostředků například na platy pošťáků.

S kompenzačním fondem České pošty, který byl zřízen k 1. lednu 2013 a do něhož měly přispívat donáškové společnosti v České republice, nesouhlasila Evropská komise coby s neschválenou veřejnou podporou. Proto se vláda loni v říjnu rozhodla kompenzační fond zrušit, a to i zpětně pro roky 2013 a 2014. V uplynulých měsících rezorty Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva vnitra a Ministerstva financí ve spolupráci s Českým telekomunikačním úřadem aktivně diskutovaly možná řešení a předložily dva potenciální postupy.

Dnes jsme na vládě zvolili variantu samostatné změny legislativy. Vláda uložila Ministerstvu průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem vnitra připravit novelu zákona o poštovních službách, která fond zruší a bude upravovat financování čistých nákladů představujících nespravedlivou finanční zátěž České pošty.

Konkrétně jsme se shodli na úhradě čistých nákladů České pošty za roky 2013 a 2014 v celkové výši 800 milionů korun. Úhrada by měla proběhnout ve třech fázích, a to v roce 2018 ve výši 200 milionů korun, v roce 2019 ve výši 300 milionů korun a v roce 2020 bude vyplaceno zbývajících 300 milionů korun.

Jsem přesvědčen, že Česká pošta by neměla na neúspěch kompenzačního fondu doplácet, ale měla by své finanční prostředky využívat k zefektivnění služeb a férovému odměňování zaměstnanců.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

22:12 Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k médiím.