Prezident Zeman: Kolik českých osobností přežilo šest set let, aby jejich památka stále sílila?

07.06.2015 14:07

Projev prezidenta republiky při ceremoniálu k uctění památky Mistra Jana Husa

Prezident Zeman: Kolik českých osobností přežilo šest set let, aby jejich památka stále sílila?
Foto: Petr Kupka
Popisek: Miloš Zeman během setkání s občany v Jeseníku

Vážení přítomní, dámy a pánové,

po devadesáti letech bude na Hradě opět vztyčen prapor s husitským kalichem. Před devadesáti lety tak učinil Prezident Osvoboditel Tomáš Garrigue Masaryk a při této příležitosti řekl památnou větu „Tábor je náš program“. Vím, že tehdy tato věta a tento prapor vyvolaly kontroverze, takže papežský legát na protest opustil Prahu. Chci věřit, že se tyto kontroverze nebudou opakovat, i když lituji neúčasti některých na tomto setkání.

Když jsme přemýšleli o tom, jaké barvy husitský prapor měl, vyšli jsme z Jenského kodexu, který vznikl v Praze v druhé polovině 15. století, poté se přesunul do Jeny, ale počátkem padesátých let byl do Prahy vrácen. A na tomto praporu je zlatý kalich na červeném pozadí. Říkám to proto, protože někteří historici pod vlivem jinak krásných Jiráskových románů protestovali bez znalosti Jenského kodexu proti tomuto zobrazení.

Položme si otázku, kolik českých osobností přežilo šest set let, aby se jejich památka nejenom uchovala, ale aby byla stále silnější. Položme si otázku, zda kritika mistra Jana ohledně hrabivosti církve, ohledně toho, že odpustky, tedy odpuštění hříchů, nebyly vykoupeny pokáním, ale penězi, zda tato kritika mistra Jana je svým způsobem aktuální i dnes.

Zažehl plamen, který bude v naší historii setrvávat. Bible praví: „Kámen, který zavrhli stavitelé, učiněn jest kamenem úhelným“, Jan Hus je úhelným kamenem českých dějin.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.