Štefek (KSČM): Podpora festivalů balancuje na ostří nože

27.11.2016 6:36

Pro rok 2017 by se hudební a další festivaly měly dočkat Programu státní podpory festivalů profesionálního umění.

Štefek (KSČM): Podpora festivalů balancuje na ostří nože
Foto: KSČM
Popisek: Zdeněk Štefek, KSČM

Pilotní projekt, který by měl vytvořit dlouho slibovanou stabilní podporu festivalům a který byl již podpořen v květnu 2016 i vládou, je podmíněn schválením rozpočtu s alokací minimálně 100 mil. Kč v rámci kapitoly kultury.

Přes chvályhodný záměr však s sebou přináší i přetrvávající otazníky nad systémem výběru vhodných festivalů k podpoře. Poslední roky totiž přinášely zajímavou selekci vítězů, selekci, která místo odborných kritérií, připomínala spíše účelový výběr. S tím se ostatně ztotožnil i Nejvyšší kontrolní úřad v roce 2014.

Jako by zohledňovala např. preferenci určitých druhů hudby, jako by zohledňovala, s jakými lidmi či asociacemi jsou festivaly spojené, objevují se i úvahy, zda v posledních hodnoceních nehraje svou roli spor mezi ministrem kultury Danielem Hermanem a prezidentem ČR Milošem Zemanem.

Kraje letošní rok upozorňovaly i na to, že řada významných a tradičních festivalů, která je právě kraji podporována, kupodivu dotace od Ministerstva kultury nedostává. Ve Středočeském kraji se tak mimo hru dostal Hudební festival Antonína Dvořáka, který bude slavit brzy již „50“.  Mezinárodní hudební festival České doteky hudby, který zasahuje do Středočeského a dalších dvou krajů, se dokonce v roce 2017 konat snad ani nebude.

KSČM odmítá účelovou selekci podpory festivalů posledních desetiletí a kritizuje dlouhodobou podfinancovanost živé kultury. Podporuje koncepční řešení, které by mělo zajistit stabilní víceletou podporu našim tradičním významným festivalům. Zda cesta k cíli povede přes Program státní podpory festivalů profesionálního umění, uvidíme poměrně brzy.

Zdeněk Štefek

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farhan (ANO): Ten zákon provází neskutečný chaos

21:10 Farhan (ANO): Ten zákon provází neskutečný chaos

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…