Těžištěm boje s korupcí je prevence a účinná legislativa

04.06.2014 16:01

Korupce je jedním ze závažných problémů české společnosti. Z tohoto důvodu je „nesmlouvavý boj proti všem formám korupce“ považován za jednu z vládních priorit, formulovanou v Programovém prohlášení vlády. Programové prohlášení, resp. programová část Koaliční smlouvy, budiž základem série konkrétních opatření, které současná vláda hodlá v boji s korupcí učinit.

Těžištěm boje s korupcí je prevence a účinná legislativa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Na rozdíl od předchozích vlád, které si boj s korupcí rovněž vytýčily za jeden ze základních cílů své činnosti, nepůjde současná vláda cestou rozsáhlých strategií. Ačkoliv jsou z hlediska popisu jednotlivých korupčních rizik zmíněné strategie inspirativní, formulace mnohých úkolů a zejména celková realizace těchto strategií nepřinesla do české společnosti kýžený efekt snížení korupčního prostředí. Z důvodu jejich neefektivity a přílišného formalismu boje s korupcí předchozích vládních garnitur vyjadřuje současná vláda jasnou diskontinuitu s tímto postupem.

Oproti nominálnímu plnění strategie vypovídá o jejím faktickém plnění zcela nekompromisně plnění deseti zásadních priorit, ze kterých byla v podstatě splněna jen jedna – protikorupční programy. Priority bývalé vlády – zákon o úřednících, zákon o střetu zájmů, zákon o svobodném přístupu k informacím, rozkrývání konečných vlastníků, ochrana oznamovatelů, finanční kontrola a audit, vlastnická politika státu, strategie a metodika veřejného nakupování, zákon o státním zastupitelství – by měla splnit až tato vláda.

Namísto komplikovaných antikorupčních strategií bude současná vláda vytvářet jednoduché a stručné Akční plány pro boj s korupcí. Vedle již formulovaných závazků vůči občanům, vyplývajících ze základních programových dokumentů koalice, budou Akční plány obsahovat rovněž doporučení mezinárodních organizací a Evropské komise v oblasti boje s korupcí, kterými je Česká republika vázána. Těžiště vládního boje s korupcí bude spočívat zejména v jejím předcházení a v legislativě, tedy v oblastech, kde je vhodný koordinační a nadresortní přístup vlády jako celku, a také v rámci výkonu působnosti každého ministerstva.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Vlada.cz

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lachnit (ANO): Pohádka o premiérovi, u něhož zítra již znamená včera

9:02 Lachnit (ANO): Pohádka o premiérovi, u něhož zítra již znamená včera

„Vážení občané, zlevňuje se,“ oddechl si premiér Petr Fiala poté, co si ve Strakově akademii otevřel…