Válek (TOP 09): Zdravotní péče v kraji si zaslouží odborné vedení

24.07.2017 15:41

Zdravotnictví na jižní Moravě je v závažné krizi, a to kvůli dlouhodobému nekompetentnímu a neodbornému jednání vedení města a kraje. Jako hlavní problémy, které je nutno řešit, vidí lékař Vlastimil Válek zejména nedostatek lůžek a personálu v nemocnicích.

Válek (TOP 09): Zdravotní péče v kraji si zaslouží odborné vedení
Foto: TOP 09
Popisek: TOP 09

Velkým problémem je spoléhání kraje i města na to, že možnosti fakultních nemocnic jsou bezedné. „Na jižní Moravě se dlouhodobě spoléhá na to, že fakultní nemocnice se o všechny pacienty postarají, to ale absolutně není v jejich silách. Nemají neomezené kapacity lůžek, ani lékařů či dalšího zdravotnického personálu,“ upozorňuje Vlastimil Válek, přednosta Kliniky radiologie a nukleární medicíny Fakultní nemocnice Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, a dodává, že v rámci kraje a města Brna neexistuje žádný plán ani koncepční řízení krajských zdravotnických zařízení. Díky tomu skončila například nemocnice v Tišnově a na hranici existence je nemocnice v Hustopečích. Personální situace v řadě nemocnic je velmi špatná a nedostatek lékařů či sester v nich je alarmující. Typickými příklady jsou nemocnice v Ivančicích a Boskovicích. Nejistý je plán rozvoje nemocnice Milosrdných bratří v Brně i Úrazové nemocnice.

Byť to pacienti zatím nepociťují, je situace v některých nemocnicích takřka před kolapsem. „Jižní Morava by měla mít základní koncepci strategického vedení, zpracovanou týmem odborníků, kteří se v problematice zdravotnictví vyznají. Součástí strategie musí být jasný přehled o volných lůžkách a jasný plán rozvoje jednotlivých nemocnic. Nesmí se stávat, že sanitka korzuje po kraji s pacientem, který potřebuje hospitalizaci a ona hledá, kde jsou volná lůžka. Kraj i město Brno musí okamžitě začít aktivně spolupracovat s Lékařskou fakultou – stimulovat studenty, budoucí lékaře a sestry, aby měli zájem pracovat v krajských a městských nemocnicích, To vše musí vycházet z pečlivé personální analýzy ve stávajících krajských nemocnicích,“ navrhuje Vlastimil Válek, lídr kandidátky jihomoravské kandidátky TOP 09 pro sněmovní volby.

Jako jedno z možných řešení navrhuje stipendijní programy pro studenty lékařských fakult – jak to již nyní velmi dobře funguje v jiných krajích. „Bohužel, v Jihomoravském kraji má místo kvalitní zdravotní péče přednost nesmyslný projekt čínských rádoby lázní v Pasohlávkách a nikdo si neuvědomuje, že ředitelé fakultních nemocnic a zdravotníci nemohou nahrazovat práci náměstka hejtmana a náměstka primátora, v jejíchž kompetenci je zdravotnictví a jsou za to placeni,“ uzavírá Vlastimil Válek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

22:12 Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k médiím.