Votava (ČSSD): Babišovo levné pivo jako laciný populismus?

06.02.2016 10:44

Byla to ČSSD, která do koaličních jednání vnášela myšlenky snižování daní, zejména u potřebných a sociálně citlivých komodit.

Votava (ČSSD): Babišovo levné pivo jako laciný populismus?
Foto: Václav Votava
Popisek: Poslanec za ČSSD Václav Votava

Prosadili jsme a vládní koalice zavedla sníženou 10% sazbu na léky, knihy, dětské pleny a nenahraditelnou dětskou výživu či suroviny k výrobě potravin určené pro lidi s celiakií a fenylketonurií.

Podle rozpočtových možností se nebráníme ani přesunu dalších komodit do této snížené sazby DPH, ale podporujeme, aby se tak stalo především u základních potravin, mezi které patří maso, mléko a mléčné výrobky, máslo, chleba a podobně. Nejsem však přesvědčen, zda lze do těchto komodit zařadit točené pivo. To se mi zdá značně nekoncepční.

Pan ministr Babiš přichází s návrhem, bez předešlého projednání v koalici, jako s marketingovým tahem na podporu EET. Nechci raději spekulovat, zda nejde spíše o populismus v souvislosti s blížícími se krajskými a senátními volbami.

Je navíc otázkou, jestli by se snížení sazby DPH vůbec promítlo do snížení ceny piva pro zákazníka. Řada dotázaných provozovatelů restaurací se vyjádřila v duchu, že by tím kompenzovala spíše své náklady se zavedením EET. Vyjádření pana ministra o podpoře především venkovských hospod pokulhává, protože řada živnostníků, kteří je provozují, nejsou plátci DPH nebo neposkytují stravovací služby.

Obsah koaliční dohody stále platí. Pro sociální demokracii je prioritní zachovat stabilitu daňového systému. Jakýkoliv zásah do systému daní musí být především nejdříve široce projednán v rámci tripartity a koaličních rad, nikoliv lacině prohlašován v televizních diskuzích.

Ing. Václav Votava (ČSSD), předseda rozpočtového výboru PS PČR

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

22:12 Senátor Hraba: Pohlaví existují jen dvě. Nic jiného není pravda

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k výuce o genderu ve školách.