Zaorálek (ČSSD): Babiš by si měl hlavně ujasnit, co dělají jeho vlastní ministři

06.10.2017 21:00

Stanovisko k výroku Andreje Babiše k těžbě lithia v České republice

Zaorálek (ČSSD): Babiš by si měl hlavně ujasnit, co dělají jeho vlastní ministři
Foto: Daniela Černá
Popisek: Lubomír Zaorálek

„Postup MPO pod vedením ministra Havlíčka není žádným lupem za bílého dne. Je to naopak maximální snaha o to, aby těžba a zpracování lithia byly pod maximální kontrolou státu. Chtěl bych vyzvat pana Babiše, aby si před každým svým prohlášením nejdřív zjistil, o čem mluví. Andrej Babiš se totiž vůbec nenamáhal ověřit si základní fakta. Zřejmě se už dva týdny před volbami neštítí vůbec ničeho.

Kdyby si dal trochu námahy, zjistil by, že australským těžařům dal povolení k průzkumu lithia ministr za ODS již v roce 2010. Toto povolení bylo v tichosti prodlouženo v lednu 2017 ministrem životního prostředí za ANO Richardem Brabcem. Pan Babiš by si proto měl hlavně ujasnit, co dělají jeho vlastní ministři. Měl by vědět, že odpovědnost za prodloužení a potvrzení dělat v ČR průzkum těžby lithia učinil jeho ministr.

On měl jako ministr financí mnoho času na to, aby se tím zabýval a mohl do toho vstoupit, nebo se o tom mohl se svým ministrem pobavit, pokud mu to vadilo. Dnes křičí ve chvíli, kdy ministr za ČSSD udělal to jediné, co mu zbývalo. Tedy dohodnout se s australskými těžaři, že pokud se vůbec bude lithium těžit, tak se bude zpracovávat v ČR a že bude možné, aby do toho vstoupil český stát - ať už společným podnikem, kapitálově či jinak.

MPO pod vedením ministra Havlíčka se dlouhodobě snaží o to, aby měl český stát nad těžbou nerostného bohatství co největší kontrolu. Pokud by si pan Babiš dal trochu práce, tak by věděl, že MPO na příští vládě předkládá materiál, ve kterém se zabývá právě tím, abychom rozšiřovali a posilovali možnosti státu mít kontrolu nad nerostným bohatstvím, nikoliv jen nad lithiem. Na celé řadě kroků MPO se dá doložit, že toto je trend a toto je to, co sociální demokracie dlouhodobě prosazuje. Týká se to těžby dřeva, hospodaření s vodou, týká se to nerostného bohatství, týká se to i uhlí, kde jsme zvýšili poplatky, které musí těžaři platit za každou vytěženou tunu.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cesta odpovědné společnosti: Mýtus Ruska jako všeho schopného agresora a původce všeho zla

20:18 Cesta odpovědné společnosti: Mýtus Ruska jako všeho schopného agresora a původce všeho zla

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k rozpadu společnosti a jejích hodnot.