Zdechovský (KDU-ČSL): Udělování azylu ano, unijnímu mechanismu ne

13.10.2017 6:34

Návrh jednotných pravidel EU pro humanitární přijímání uprchlíků z třetích zemí byl včera schválen Výborem Evropského parlamentu pro Občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE). Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), člen tohoto výboru, však hlasoval proti a má ke zprávě LIBE řadu výhrad.

Zdechovský (KDU-ČSL): Udělování azylu ano, unijnímu mechanismu ne
Foto: red
Popisek: Europoslanec Tomáš Zdechovský

„Poskytování azylu uprchlíkům z válečných zón nebo ze států, kde tito lidé čelí perzekuci, je nepopíratelně správné a v souladu s mezinárodním právem. Několik let od začátku migrační krize v EU je však zřejmé, že mechanismy založené na předem definovaných počtech těch, kterým má být v jednotlivých státech udělen azyl, nefungují. Rozhodnutí o počtu lidí, kterým bude udělena mezinárodní ochrana, musí zůstat v rukou každého státu,“ zdůrazňuje Tomáš Zdechovský.

„Namísto hledání jednotných mechanismů pro všechny bychom se měli více zaměřit na pomoc v místech konfliktu a v uprchlických táborech. Přestože takzvané znovuusídlování podporuji jako potřebný humanitární koncept, pro návrh celounijního mechanismu v podobě navržené ve zprávě Výborem LIBE, jsem dnes nemohl hlasovat,“ vysvětluje svůj postoj Tomáš Zdechovský.

Tomáš Zdechovský

  • KDU-ČSL
  • Poslanec EP a člen předsednictva KDU-ČSL
  • europoslanec

Nová legislativa, která ještě musí být schválena na plénu Evropského parlamentu a v Radě, stanoví jednotná unijní pravidla pro posuzování žádostí o azyl a kritéria, jež lidé žádající o azyl v EU budou muset splňovat, včetně bezpečnostních požadavků. Návrh však také obsahuje ustanovení, podle kterého by mohla Komise pravidelně navrhnout, a členské státy v Radě schválit, celkový počet osob, které mají být znovuusídleny v EU. V tomto takzvaném ročním plánu Unie pro znovuusídlování by byly definovány i státy, odkud by lidé s nárokem na azyl měli být přednostně přijímány.

Výbor LIBE ve své zprávě navíc požaduje, aby, pokud všechny členské státy dohromady nepřijmou 75 % osob ze stanoveného cíle, Komise přistoupila k jejich rozdělení mezi jednotlivé země. Návrh také počítá s finanční podporou EU. Za každou znovuusídlenou osobu má členský stát obdržet 10 000 EUR.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

23:07 Kasal (ANO): Podvod na předkladatele novely. Mě žádná dohoda dvou ministrů nezajímá

Projev na 101. schůzi Poslanecké sněmovny k návrhu poslanců Zdenky Němečkové Crkvenjaš, Toma Philipp…