B. Sobotka ubezpečil poslance: Stále chceme rozpuštění sněmovny. Můžete se přidat

18.06.2013 14:35

V atmosféře demise koaliční vlády premiéra Petra Nečase (ODS) začalo dnes odpoledne zasedání Poslanecké sněmovny. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na začátku schůze poslancům připomněl, že klub sociálních demokratů přijal usnesení, že nejlepším řešením krize je rozpuštění sněmovny a uspořádání nových voleb.

B. Sobotka ubezpečil poslance: Stále chceme rozpuštění sněmovny. Můžete se přidat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Nečas se obhajoval před sněmovnou, avšak kritika byla veliká

„Připravujeme žádost o mimořádném jednání k rozpuštění Poslanecké sněmovny. Můžete se k našemu návrhu přidat, neboť ČSSD už na podporu tohoto požadavku začala sbírat podpisy," prohlásil dnes před poslanci lídr „oranžových“  Bohuslav Sobotka a to v souvislosti s odcházející vládou Petra Nečase. Premiér totiž ohlásil v souvislosti s "aférou Nagyová" svou demisi a následně ji prezident republiky Miloš Zeman přijal. De facto je tak v demisi nyní i celý jeho kabinet.

Původně se ale na dnes odpoledne plánovalo, že poslanci budou na návrh ČSSD hlasovat o vyslovení nedůvěry kabinetu. To ale z důvodu shora uvedených padlo, proto by se sněmovna dnes měla zabývat jako obvykle různými návrhy zákonů.

Novým poslancem je Benda

Protože ovšem minulý pátek ohlásil poslanec Jiří Šlégr (NS-LEV 21) svůj odchod ze sněmovny, čímž se vzdal poslaneckého mandátu, jestě před rokováním o zákonech složil dnes do rukou šéfky dolní komory Miroslavy Němcové poslanecký slib nový zákonodárce Petr Benda.

Média k jeho jménu uvádějí, že patří k hlavním sponzorům NS-LEV 21 Jiřího Paroubka. Stejně jako Šlégr je pak stranickým místopředsedou. V minulosti Benda vedl ústeckou krajskou organizaci ČSSD.

"Chci se věnovat oblastem energetiky, dopravy a regionálního rozvoje, zejména s důrazem na odstranění rozdílů mezi jednotlivými kraji. Energetika, tedy pracovní příležitosti, kvalitní doprava a odstranění těchto rozdílů jsou pro občany nejdůležitější, aby se zvýšila jejich životní úroveň," řekl dnes novinářům Benda.

Co se bude projednávat?

V úvodním kole by poslanci měli projednávat předlohu Libereckého kraje, podle níž by samosprávy mohly pořizovat a zveřejňovat zvukový nebo obrazový záznam zasedání zastupitelstev. Ve sněmovně je už ve výborech obdobný poslanecký návrh. Je reakcí na postoj Úřadu pro ochranu osobních údajů, podle něhož zveřejňování těchto záznamů není možné bez souhlasu dotčených osob, případně bez znemožnění jejich identifikace.

Na programu je také novela, která zapracovává do zákonů evropská pravidla pro poskytování a úhradu přeshraniční zdravotní péče v zemích Evropské unie, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarské konfederace. Ročně o souhlas s plánovanou péčí v cizině žádá do tří stovek českých občanů a rok od roku jich ubývá. V prvním čtení by se měli poslanci zabývat novelou, která dá do souladu s novým kontrolním řádem zákon o lidských tkáních a buňkách.

Na pořad by se měly dostat také předlohy ve druhém čtení, kdy poslanci mohou podávat pozměňovací návrhy. Jde například o novelu, podle níž by spory mezi telekomunikačními operátory a jejich klienty o placení peněz rozhodovaly soudy, a nikoli Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Ústavně-právní výbor už doporučil zachovat současný stav, soudy by prý byly těmito spory zahlceny.

Při projednávání o pořadu schůze ohlásil předseda Věcí veřejných Vít Bárta fakt, že i "véčka" jsou připravena podpořit rozpuštění sněmovny. „I my jsme přesvědčeni o tom, že jediným řešením jsou předčasné volby,“ zdůraznil k tomu Bárta.

Mimořádná schůze sněmovny, na níž by se hlasovalo o jejím rozpuštění, by se mohla skutečnit již příští týden, když se největší opoziční straně podaří najít dostatečnou podporu. Jak ale připomněla ČTK, sama ČSSD preferuje termín mimořádné schůze kolem poloviny července tak, aby se pak volby mohly konat na začátku nebo v polovině září. Na dnešním stranickém brífinku to totiž prohlásil šéf poslaneckého klubu sociálních demokratů Jeroným Tejc.  

ČSSD bude potřebovat na podporu své žádosti 120 poslanců, a proto potřebuje podporu i části největších stran dosavadní koalice - ODS a TOP 09.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…