Nechte si politikaření až na dobu, kdy opadne velká voda, vzkázal Hašek politikům

05.06.2013 13:28

Pomoc státu při obnově území po povodních by měla být stejná u obcí i krajů. Chceme také jednat s vládou o možnosti maximálního využití evropských dotací při likvidaci povodňových škod. Tvrdí to předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek. V reakci pro ParlamentníListy.cz se také zastal zastupujícího primátora Prahy Tomáše Hudečka (TOP 09), který teď čelí kritice ze strany ODS z údajného podcenění situace s povodněmi v hlavním městě. Podle Haška pražská ODS jen nevkusně politikaří.

Nechte si politikaření až na dobu, kdy opadne velká voda, vzkázal Hašek politikům
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Michal Hašek na 37. sjezdu ČSSD

Šéf Asociace krajů ČR a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek se v těchto dnech seznamuje se situací v povodněmi zasažených krajích a jedná o konkrétních požadavcích na pomoc. „Včera jsem se seznámil se situací v místech, kde ještě stále jsou problémy. Byl jsem na Mělnicku, přímo v Mělníku, v Zálezlicích, navštívil jsem Ústí nad Labem a také Děčín. Především v severních Čechách teď čekají, až přijde velká voda. Dnes ráno jsem byl také na Plzeňsku, sešel se s hejtmanem, navštívili jsme postižené lokality a debatovali o možné formě popovodňové pomoci a také o tom, s čím přijdou kraje směrem k centrální vládě,“ řekl ParlamentnímListům.cz Hašek.

Rovná pravidla pro všechny samosprávy

„Budeme se soustředit na dobu, kdy opadne velká voda. Chceme iniciovat společné jednání krajů a vlády, aby byla narovnána pravidla pro čerpání státních dotací krajů i obcí. V tuto chvíli jsou kraje výrazně znevýhodněné, přestože na jejich majetku bývají povodňové škody největší,“ nastínil Hašek požadavky krajů směrem k vládě s tím, že pokud stát bude poskytovat pomoc na obnovu povodněmi zasažených území, pak by měla platit rovná pravidla pro všechny typy územních samospráv. „Jde o to, že města a obce dostávají dotace ve výši 80 procent škody na majetku a kraje pouze 50 procent,“ vysvětlil místopředseda ČSSD.

Čerpání evropských dotací a financování záchranných složek

Velkou šancí, jak pomoci postiženým územím, je podle Haška také čerpání evropských dotací, které je třeba maximálně využít. „Chceme jednat s vládou, aby bylo možné maximálně využít při obnově území i evropské fondy. Hrozí, že ČR bude muset vrátit řádově 100 miliard korun do Bruselu. Bylo by dobré vyjednat změnu, realokaci peněz na to, aby pomohly obnově zasaženého území. Až opadne velká voda, tak znovu zasedneme k jednacímu stolu a vrátíme se k otázkám regionálních operačních programů. Myslím si, že právě teď bude vládě jasné, že blokovat čerpání evropských fondů po povodních v regionech je nesmysl. Budeme se snažit najít nějakou korektní dohodu, jak tu situaci zvládnout,“ zdůraznil pro redakci jihomoravský hejtman.

Kromě toho je prý také potřeba nastavit financování složek integrovaného záchranného systému. „To bohužel v posledních třech letech neplatilo. Vláda škrtala a škrtala i v kapitole Ministerstva vnitra, tedy u hasičů a policistů a kraje horko těžko sanovaly tyto výpadky z krajských rozpočtů ve výši až desítek milionů korun. Jihomoravský kraj musel například před dvěma lety poskytnout dotaci po deseti milionech Policii ČR a po deseti milionech hasičskému záchrannému sboru. To byla mimořádná dotace na provoz, aby tyto složky vůbec přežily rozpočtový rok a nemusely se rušit hasičské a policejní stanice. To je velmi citlivá věc a stát by měl do budoucna zajistit stabilní financování těchto složek,“ připomíná Hašek.

Kraje nezasažené povodněmi poskytnou finanční dar

Podle Haška ty kraje, které nejsou postiženy povodněmi, poskytnou finanční dar podle možností svých rozpočtů. „Já v Jihomoravském kraji navrhuji, aby zastupitelstvo uvolnilo mimořádnou pomoc ve výši jednoho milionu korun, což bude symbolická pomoc, která by měla směřovat především do Středočeského a Ústeckého kraje, ale možná i na Plzeňsko,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Hašek. A doplnil, že chce rovněž navrhnout jihomoravské krajské samosprávě zafinancování dobrovolníků, kteří se pak zapojí do úklidu a likvidace povodňových škod.

„Vyzval jsem i vládu, aby se na odstraňování následků povodní podíleli nezaměstnaní. Podle zákona o zaměstnanosti existuje možnost tzv. krátkodobých veřejně prospěšných prací, které mohou trvat až tři měsíce a měsíčně může úřad práce dotovat tuto práci až 15 tisíci korunami. To je i zajímavá možnost pro část nezaměstnaných, aby se uplatnili z hlediska odstraňování povodňových škod, a také je to příležitost, jak lidi, kteří dostanou peníze za tyto práce z veřejných rozpočtů, mohou být užiteční,“ podotkl poslanec za ČSSD.

Další forma pomoci pak bude vycházet z konkrétních požadavků krajů. „Už máme několik set nabídek a požadavků a vzájemně propojujeme informace a rozesíláme je na jednotlivá hejtmanství. Ukáže se, kolik bude potřeba nakoupit pracovních nástrojů, oděvů, desinfekčních prostředků. Včera jsem například při diskusi se středočeským hejtmanem Řihákem upozorňoval na to, že jakmile se oteplí, může se objevit komáří kalamita. To znamená, že bude taky potřeba aktivovat hygienickou službu a jedna z dalších forem pomoci tak může být pořízení speciálních látek, které se používají na hubení komárů,“ dodal Hašek.

Pražská ODS politikaří, je to nevkusné

Hašek se sešel také se zastupujícím pražským primátorem Tomášem Hudečkem, který město vede po odvolání Bohuslava Svobody (ODS). Právě zdejší ODS nejhlasitěji kritizuje Hudečka a hovoří o tom, že podcenil situaci s povodněmi a mohl reagovat rychleji s budováním protipovodňových stěn. K tomu však Hašek říká: „Sešel jsem se s ním, protože je zastupujícím primátorem a je také hejtman podle zákona. Pan primátor mi popsal situaci a poděkoval za nasazení záchranářů – mimo jiné zde zasahovalo několik desítek hasičů z Jihomoravského kraje. Mluvili jsme samozřejmě i o odstraňování povodňových škod, je jasné, že Praha má jiné rozpočtové možnosti než jiné kraje nebo malé obce. Takže masivní finanční pomoc z jiných krajů nebude směřovat do hlavního města, ale symbolicky si umím představit, že tu bude další spolupráce,“ řekl Hašek.

A pokračuje: „Přijde mi nevkusné v době, kdy se zachraňují lidské životy a v řádu hodin hrozí velká živelná katastrofa, aby si někdo na povodních dělal politiku. Já jsem to zažil na jižní Moravě v roce 2010, kdy tehdy opět ODS a její představitel pan Jiří Kadrnka v době vyhlášeného stavu nebezpečí dokonce rozbil krajskou koalici, a to není nic příjemného. A já bych proto chtěl vyzvat všechny politiky napříč spektrem, aby případné tahanice a osočování si nechali až na dobu, kdy velká voda opadne. To, jestli bylo možné udělat něco dřív nebo jinak, bude jistě předmětem řady analýz po povodních, ale v době samotných povodní považuji za nevkusné, když někdo politikaří. A v tomto případě, bohužel, pražská ODS nevkusně politikařila. Myslím si, že přes tuto účelovou kritiku ODS dočasná městská rada pod vedením pana Hudečka fungovala. V Praze už teď hladina Vltavy postupně klesá a myslím, že se zabránilo velkým škodám,“ sdělil také redakci Hašek.

Vyhodnocení účinnosti protipovodňových opatření

Po těchto povodních je však podle šéfa asociace krajů nezbytné vyhodnotit účinnost protipovodňových opatření. „Tady se investovaly po roce 2002 desítky, možná stovky miliard do protipovodňových opatření. Teď se na některých místech ukazuje, že byla špatně dimenzována pouze na dvacetiletou nebo padesátiletou vodu a po deseti letech se tam vrátily stoleté povodně. Je tak evidentní, že tato protipovodňová ochrana ani nemohla splnit svůj účel. To je ale na odbornější debatu s klimatology, meteorology a hydrology a je to otázka aktualizace celé koncepce budování protipovodňových opatření v České republice. A nemají se o tom dohadovat politické strany a předhánět se v různých nápadech. Měli bychom se zaměřit na to, aby když budeme investovat veřejné prostředky ve stovkách milionů, tak aby to mělo maximální efekt na ochranu měst, obcí a občanů před povodněmi,“ uzavřel Hašek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…