Neuspěje-li Okamura tady, pošlu ho k Evropskému soudu, řekl jeho advokát na ČT

27.12.2012 22:51

Tomio Okamura, senátor a vyřazený kandidát na prezidenta republiky, dnes podal stížnost k Ústavnímu soudu. Žádá především odklad termínu prezidentských voleb a zrušení podmínky 50 tisíc podpisů pro nezávislé kandidáty. Jeho advokát Adam Batuna v pořadu Události, komentáře na ČT prohlásil, že věří v jeho úspěch. A pokud by se tak nestalo, doporučil by mu obrátit se na Evropský soud.

Neuspěje-li Okamura tady, pošlu ho k Evropskému soudu, řekl jeho advokát na ČT
Foto: Martin Kovář
Popisek: Tomio Okamura

 

Přestože ministerstvo vnitra vyřadilo Okamuru z prezidentských voleb už 23. listopadu, žádost podal až o více jak měsíc později. Podle jeho advokáta Batuny se však vzhledem ke komplikovanosti a složitosti práce jedná o nejbližší možný termín. Ocenil dokonce doktorku Kláru Samkovou, autorku stížnosti, že ji zvládla sepsat v tak krátkém čase.

Kritici Okamurovi vyčítají, že se tímto postupem jen snaží zviditelnit a získat patřičný mediální ohlas. „Já ho znám, on pevně věří, že bude úspěšný. Nechce se zviditelnit. A budu rád, když vy i veřejnost uvěříte, že v tom žádný postranní úmysl není,“ zamítl Batuna tyto spekulace.

Chybí jasná pravidla

Ideální výsledek projednávání Ústavního soudu by pro něj znamenal odložení termínu prezidentských voleb a nastavení jednoznačných pravidel, která se budou v budoucnu respektovat. „Jsem přesvědčený, že stížnost je důvodná. Prezidentské volby jsou tak závažný a reprezentativní akt, že si žádají jasná pravidla. K této situaci vůbec nemuselo dojít,“ uvedl Batuna.

V případě, že i Ústavní soud nevyjde Okamurovi vstříc, mu prý doporučí, aby podal stížnost k Evropskému soudu pro porušení Listiny základních práv a svobod.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

V úspěch Okamury příliš nevěří ústavní právník Jiří Hřebejk. „Okamura zřejmě vyvozuje, že má zaručené ústavní právo kandidovat na prezidenta, což už samo o sobě je problematický přístup,“ pronesl. Ať už prý výsledek Ústavní soudu bude znít jakkoliv, doufá, že se soudci odprostí od filozofických úvah a budou se racionálně opírat o naši legislativu.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nem

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…