Samková volá po tvrdém trestu za napadení Klause: Byl to útok na demokracii

03.10.2012 8:44

Čin střelce z Chrastavy může být nejen inspirací pro další podobné případy, ale přímo návodem. Obává se toho advokátka usilující o kandidaturu na prezidentku Klára Samková. Podle ní jde o ohrožení demokratického zřízení. Ta upozornila i na nejhorší skutečnost ve věci zatčení Drábkova ministra.

Samková volá po tvrdém trestu za napadení Klause: Byl to útok na demokracii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka Klára Samková

„Musím projevit velkou míru uspokojení nad tím, že ochranka projevila tak neuvěřitelnou míru neschopnosti, protože kdyby totiž zareagovala tak, jak má, tak ten kluk by byl mrtvý a nikdo by to těm bodyguardům nemohl mít za zlé. V momentě, kdy se tam objevil člověk v maskáčích s něčím, co vypadá jako pistole a tímto předmětem mířil na hlavu státu, oni měli kvalifikovaný důvod ho na místě zabít,“ shrnuje doktorka Samková.

Navíc vzhledem k tomu, že se to celé odehrálo uprostřed davu a uprostřed velkého shromáždění lidí, mohlo podle ní dojít k dalším četným zraněním i dalších osob a to jak střelbou ochranky, tak třeba ušlapáním. „Z tohoto hlediska považuji kvalifikaci obecného ohrožení jako trestného činu za zcela přiléhavou, ba dokonce za ještě velmi mírnou,“ míní o obvinění střelce.

Ani komunisté nefackovali lidi na ulici

„Ty pohnutky k činu naprosto chápu, setkávám se s desítkami, možná stovkami lidí, kteří mají naprosto stejné pohnutky a vyjadřují stejné názory. Jestliže je tady řada vysoce postavených lidí, kteří jsou skutečně beztrestní, tak se vůbec nedivím, že to lidu obecnému přináší takovéto frustrace,“ komentuje v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz.

Přestože je o ní prý známo, že fandí všemu ostatnímu, jen ne KSČM, tak ale ani komunisté, když byli u moci, třeba během 70. a 80. let jejich funkcionáři nefackovali mladé lidi na veřejnosti. „Ano, poslali na ně vodní děla, ale to byla státní ideologie, nikoliv osobní útoky mocipánů. Jejich trestné činy neprobíhaly s takovouto arogancí moci na veřejnosti,“ je přesvědčena advokátka.

Útok na Klause může nejen inspirací, ale přímo návodem

Mnoho lidí včetně tajemníka současné hlavy státu Ladislava Jakla upozornilo na to, že útok na Václava Klause může být inspirací pro další podobně smýšlející.

„Já bych to přímo považovala za návod. Podle mě to je návodné jednání a to je samozřejmě ten důvod, proč to chování pachatele hodnotím daleko tvrději, než to zatím hodnotí státní zastupitelství. Vůbec bych nepochybovala o vazbě, minimálně do doby, než budou prošetřeny veškeré kontakty toho člověka. Považuji to obecně za rozvracení demokratického zřízení,“ říká natvrdo Klára Samková.

Podle jejích slov tu sice je politická situace, se kterou naprostá většina národa nesouhlasí, vláda se chová nemravně a máme všechny důvody pro to, abychom ji neměli rádi a nechtěli ji. To však nesmí znamenat, že na představitele exekutivy budeme vytahovat pistole, byť jen kuličkové.

Privatizace trestněprávní moci a rozvrat demokracie

„Jde o velice vážné nastolování protidemokratických poměrů v zemi. Můžeme se bavit o tom, kdo je větší gauner, zločinec a kdo toho více rozkradl, ale na to jsou orgány činné v trestním řízení. K výkonu trestního práva je tady určený stát. Pakliže bychom měli toto jakýmkoli způsobem tolerovat nebo omlouvat, tak jde o privatizaci trestněprávní státní moci, čímž pádem se dostáváme k naprostému rozvratu demokratického zřízení a takto to musí být také posuzováno. Jako pokus o ohrožování demokratického zřízení a protiústavní činnost,“ shrnuje doktorka Samková svůj pohled na páteční pokus o atentát na Václava Klause.

Advokátka a potencionální kandidátka na úřad prezidenta je navíc členkou TOP 09, proto nemohl zůstat bez komentáře ani aktuální případ zatčení nejbližšího spolupracovníka ministra Jaromíra Drábka. Ten v úterý řekl, že rezignuje až v okamžiku, kdy se u jeho prvního náměstka Vladimíra Šišky prokáže vina.

Že Drábek skončí, když Šišku odsoudí? To může trvat i 12 let!

„Jenže než se ta případná vína prokáže, může to trvat třeba také i dvanáct let, jako v případě Komerční banky. Tam dostali posléze nějaké podmínečné tresty, podle mého názoru pouze proto, aby stát nemusel platit náhradu škody za trestní stíhání,“ komentuje poněkud „šibalské“ Drábkovo prohlášení.

Nicméně prý o tom, že se na Ministerstvu práce a sociálních věcí dějí strašné věci, si podle Samkové štěbetali vrabci na střeše minimálně rok. „A to nejsem žádný insider, abych byla přímo detailně v obraze. Jsem přesvědčená o tom, že zodpovědnost je tam ve dvojí rovině. Jednak rovina politická, jednak rovina právní,“ vysvětluje.

„Samozřejmě platí presumpce neviny, ale jestliže je první náměstek ministra, abych tak řekla, sbalen v přímém přenosu, tak to kromě té trestně právní zodpovědnosti ukazuje ještě na to, že ministr zřejmě netuší, co mu jeho náměstek dělá, anebo to ví a schvaluje to. V tom druhém případě by byl trestně spoluodpovědný. Anebo pokud to neví, tak nemůže být dál ministrem,“ upozornila v komentáři pro server ParlamentníchListů.cz.

Uplácení státním úředníkem je ještě horší, než úplatek přijmout

Ať je to prý jakkoliv, Jaromír Drábek nemá na ministerstvu co pohledávat a to již značně dlouhou dobu.

Zásadní je pak podle advokátky skutečnost, že bývalý první náměstek není obviněn z přijetí, nýbrž z dávání úplatků.

„Jestliže orgán státní správy dává úplatky, je to snad ještě horší, než kdyby je přijímal. To by znamenalo, že pokud úředník úplatky bere, můžeme říct, že se jedná o osobní selhání. Pokud úředník jménem svého úřadu úplatky dává, pak se jedná o institucionální záležitost, která ukazuje, že ten úřad funguje způsobem, který je naprosto mimo veškerý právní rámec této země,“ naštvala se.

Dokonce by řekla, že je to skutečně ještě mnohem horší, než přijímání úplatků. „Politická zodpovědnost pana Drábka je naprosto jednoznačná a není možné se z ní jakýmkoli způsobem vymluvit a skutečně jsem přesvědčena o tom, že vedení TOP 09 by mělo konat,“ vyzvala svoji stranu s razancí sobě vlastní Klára Samková.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…