Svěží vítr v kauze Mostecká uhelná: Starou věc dostal nový muž

07.05.2012 6:53

S novým dozorujícím státním zástupcem Petrem Šeredou z Olomouce se v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) mění i strategie. Úřad se teď bude snažit odvrátit promlčení celého případu.

Svěží vítr v kauze Mostecká uhelná: Starou věc dostal nový muž
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Zatímco normální lhůta promlčení trestného činu je desetiletá, u privatizačních zločinů je to dvacet let. Dosud se ale kauza MUS na pražském vrchním státním zastupitelství pod vedením šéfa Vlastimila Rampuly řešila jako nemorální, ne však jako trestná. Navíc Rampula zdůrazňoval, že i kdyby trestné bylo, už je stejně dávno promlčené.

Rampula se ale před časem této kauzy kvůli střetu zájmů vzdal. Místo něj na případ dohlíží žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Petr Šereda. Ten teď hledá cesty, jak promlčení zabránit. „Jsme si vědomi problému, že ta trestná činnost byla spáchána už před velmi dlouhou dobou, a otázky promlčení v současné době vyhodnocujeme,“ řekl Právu státní zástupce Petr Šereda. Podle něj je jediná cesta právě zasazení kauzy do privatizačního kontextu.

„To je jediná možnost, jak by se dala aplikovat delší promlčecí lhůta. Zvažujeme to ve všech souvislostech a konečné rozhodnutí padne v tomto směru v horizontu dvou až tří měsíců,“ konstatoval Šereda.

Jenže zákon používá termín privatizační projekt, místo privatizace v obecném slova smyslu. „Je to pojem, který je potřeba nějak interpretovat, a není to zcela jednoznačná záležitost,“ poznamenal k tomu žalobce.

V České republice jsou bývalí manažeři MUS v čele s Antonínem Koláčkem podezřelí, že důlní společnost vytunelovali, když ji od státu v devadesátých letech koupili za její vlastní peníze určené na likvidaci ekologických škod. Zatím úřady nikoho z Koláčkovy skupiny neobvinily.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…