Topkař z pohraničí: Jsme jediná strana, která opravdu dělá reformy. Proto ovládneme pravici

07.04.2013 10:21

Dominantní stranou na pravici se pomalu, ale jistě, stává TOP 09. „Držíme se narozdíl od ODS svého programu i vládního prohlášení. Jsme dnes ve vládě jedinou stranou, na které leží reformní snahy, ostatní koaliční partneři kvůli svým interním problémům od reforem utíkají,“ tvrdí Václav Horáček, poslanec TOP 09 a bývalý dlouholetý starosta Železného Brodu. 

Topkař z pohraničí: Jsme jediná strana, která opravdu dělá reformy. Proto ovládneme pravici
Foto: Oldřich Szaban
Popisek: Václav Horáček

Radost z potíží pravicového rivala  nemá. „Ztrácíme přirozeného partnera,“ míní. Mrzí ho i současné šarvátky s ODS. „Přijde mi, že v poslední době ani tak nebojujeme s levicí, ale mezi sebou,“ konstatuje.

Strach z očekávaného vítězství levice

Předsedou TOP 09 v Libereckém kraji se nedávno stal Jaromír Drábek. Podle Horáčka jen dočasně.  Vyjadřuje se i k jeho působení na ministerstvu práce a sociálních věcí. „Své kroky špatně vysvětloval. Teď se na něj ale hází úplně všechno,“ říká. Hájí i ministra financí Kalouska. „Myslím, že žádnou jinou možnost neměl, než to přiškrtit. Vydržíme-li ještě nějakou dobu šetřit, bude situace stále lepší. Představa, že se nyní výdaje uvolní a vše se tím vyřeší, jak to chce levice, je špatná a nesmyslná – dobře bude pár let, ale pak už situaci nikdo nezachrání a skončíme podobně jako socialistický Kypr,“ varuje.

Z očekávaného vítězství levice v příštích parlamentních volbách radost nemá.  „Když se podívám na to, co se děje v krajích, kde se ČSSD a KSČM ujaly vlády, nemám pocit, že je to, co obyvatelé České republiky chtějí. Dokonce cítím strach,“ sděluje.

ODS se potápí, radost z toho nemám

„TOP 09 se stává jedinou pravicovou stranou v našem regionu. ODS potápí nejen její skandály, ale i vnitřní spory a boje o budoucnost strany,“ je přesvědčen Václav Horáček. Z pohledu poslance se mu zdá, že ODS přestává dodržovat i koaliční program. „Dvakrát se v posledních dnech při hlasování spojila s ČSSD a obě tyto strany si prosadily předsedu Nejvyššího kontrolního úřadu i zástupce obmbudsmana,“ vypozoroval. 

„Pro Topku nejsou ztráty ODS žádnou výhrou, ztrácí totiž přirozeného partnera, se kterým ji spojuje nejvíc z programu,“ uvědomuje si. „Velice mě ale naše šarvátky s ODS mrzí, přijde mi v poslední době, že ani tak nebojujeme s levicí, ale mezi sebou,“ povzdychl si poslanec.

Liberecká Topka byla shnilým jablkem

Zas až tak idylicky však situace v TOP 09 v Libereckém kraji a v Liberci zvláště nevypadá. V roce 2010 se znepřátelené frakce této strany rozhádaly natolik, až nejvyšší vedení liberecké sdružení zrušilo. Se slovy Miroslava Kalouska, že jde o shnilé jablko. Strana tak v Liberci vůbec nekandidovala do posledních proběhlých komunálních voleb. Na podzim 2011 se v Liberci začala nová éra Topky. „V minulosti jsme v Liberci pohnojili, co se dalo. Ale někteří lidé odešli, a ti, co je nahradili, se snaží na Liberecku pracovat postupnými kroky. Nabralo to tam dobrý směr a věřím, že se zvednou,“ doufá.

Krajské volby – postavili jsme špatnou kandidátku

Aby však regionálním problémům nebyl konec, Topce nevyšly v Libereckém kraji ani další volby, krajské. Nedostali se vůbec do zastupitelstva. Původně TOP 09 počítala, že kandidátku sestaví dohromady se Starosty pro Liberecký kraj. Ti se však trhli, šli do voleb samostatně a vyhráli je. Ostatně sám Václav Horáček, dlouholetý starosta Železného Brodu, je zakládajícím členem dnes úspěšných Starostů pro Liberecký kraj. Na adresu krajských voleb z pohledu TOP 09 říká: „Naprosto špatně jsme postavili volební kandidátku, narozdíl od Starostů. Jejich lídr Martin Půta měl fantastický tah na bránu,“ upozorňuje.

Krajský předseda Drábek - dočasné řešení

Po krajských volbách odstoupil z pozice krajského předsedy TOP 09 v Libereckém kraji Jiří Kočandrle a nahradil ho kontroverzně vnímaný bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. „Jedná se jen o dočasné řešení i díky jeho nezpochybnitelným organizačním schopnostem. Jeho jméno však bylo poškozené kampaněmi. A v politice to funguje tak, že bez ohledu na pravdu či faktickou správnost věci, takový člověk dostává jakéhosi Černého Petra. Toho má nyní pan Drábek, a ať si o tom myslím cokoli, strana s tím musí počítat a uvědomit si to,“ popisuje Horáček. 

K jeho činnosti na ministerstvu míní: „Myslel to dobře, ale je matematik – fyzik. Nedostatečně kroky ve svém resortu vysvětloval. Říkal si – když tomu rozumím já, rozumí tomu každý. Což je samozřejmě chyba.“ Ani Horáček však se vším nesouhlasí. „Na Drábka se teď hází úplně všechno. Jsou ale věci, které udělal dobře. S něčím mám i já vnitřní problém. Třeba bez sKaret bych se klidně obešel. Ptám se také, kde je zakopaný pes u matek s postiženými dětmi? Přehodnocení kategorií mě v tomto případě velice mrzí,“ ozřejmuje poslanec. 

Kalouskovi nezbývá, než šetřit. Nebo dopadneme jako Kypr

Václav Horáček dle svých slov je často nucen v regionu vysvětlovat reformní kroky současné vlády. Odpovídá i na výtky, že jeho vlivný stranický kolega, ministr financí Miroslav Kalousek, svými přílišnými škrty zadusil ekonomický růst, v jehož důsledku máme rekordní nezaměstnanost. Horáček si však myslí, že Kalouskovi nic jiného nezbývá.

„Myslím, že žádnou jinou možnost neměl, než to přiškrtit. Vydržíme-li ještě nějakou dobu šetřit, bude situace stále lepší. Představa, že se nyní výdaje uvolní a vše se tím vyřeší, jak to chce levice, je špatná a nesmyslná – dobře bude pár let, ale pak už situaci nikdo nezachrání a skončíme podobně jako socialistický Kypr,“ varuje. „Podle mě ČSSD, potažmo komunistům, nesmírně vyhovuje, že jsme reformy prosadili. Uklidíme jim stůl, oni by do nich museli jít také. Není jiné východisko. A my jsme teď u lidí  špinavci a oni jsou čistí,“ domnívá se.

Příští vláda s komunisty? Cítím strach

Po osmiletém období vlády pravice se očekává, že příští parlamentní volby vyhraje levice. „ČSSD by jen stěží vládla bez otevřené podpory KSČM. Jsme na to připraveni? Když se podívám na to, co se děje v krajích, kde se ČSSD a KSČM ujaly vlády, nemám pocit, že je to, co obyvatelé České republiky chtějí. Dokonce cítím strach,“ objasňuje. A dodává: „Mrazí mě, když slyším ve sněmovně řečnit starého bolševika Grebeníčka.“

Václav Horáček se narodil 17. 8. 1956 v Hořicích v Podkrkonoší. Vystudoval Pedagogickou fakultu na dnešní Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Původní profesí je učitel. Ženatý, tři děti, dvě vnoučata. Zakládající člen Starostů pro Liberecký kraj, nyní T0P 09. V letech 1994 až 2010 starostou Železného Brodu. Od roku 2010 poslanec sněmovny parlamentu – je předsedou Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj. Už před rokem připravil společně s kolegou Chladem (bývalým náčelníkem Horské služby ČR) zákon o ochranných přilbách pro lyžaře do 15 let. „Naší snahou je zabránit zbytečným těžkým nebo dokonce smrtelným zraněním na sjezdovkách,“ vysvětluje. Povinnost nosit přilbu by měl zákon rozšířit i na cyklisty. Ti sice musí nosit přilbu do 18 let na silnicích, ale na stále oblíbenější jízdy v terénu se silniční zákon nevztahuje. Jednou z jeho priorit je i zamezit rušení pošt v malých obcích a městech. „V době, kdy se schvaloval zákon, který toto umožňoval, jsem před tím varoval a nabádal, aby to umožněno nebylo. Bohužel jsem byl se svými obavami téměř osamocen a nyní se černé scénáře naplňují. Ale nevzdávám to. Budu mít schůzky i s vedením České pošty. Rušení pošt v malých obcích je chybou, které budou mít výrazný sociálně společenský dopad na fungování oblastí, které bychom měli naopak podporovat,“ uvádí.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE
.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Petr Mach, Ph.D. byl položen dotaz

cenzura

Jak v EU ovlivníte, zda u nás bude zachována svoboda projevu, kterou má snahu tato vláda omezit a jak píšete i vy, schovává to za jakýsi boj s dezinformacemi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

"K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

21:05 "K snídani byla vejce," napsali jste na sociální síti. Sociolog Herzmann ukazuje, co s tím pak provádí politický marketing

ROZHOVOR Marketing může sloužit k boji o moc. Vydatně mu v tom pomáhají moderní technologie. Díky je…