Klaus: Euro neustálo špatné počasí

25.06.2010 9:14

Deset let existence společné evropské měny inspirovaly prezidenta Klause k tomu, aby pro MF DNES bilancoval dopady vzniku eura i odhadoval jeho budoucnost.

Klaus: Euro neustálo špatné počasí

Za velmi spornou považuje prezident ČR Václav Klaus zkušenost s deseti lety existence eura. Na první pohled bez zřetelných komplikací uspělo ve svých základních funkcích. „Ale v rozporu s vytvořeným očekáváním nezabránilo v pokračování v zemích eurozóny již několik desetiletí trvajícímu zpomalování ekonomického růstu," píše hlava státu pro MF DNES a připomíná, že za dobu existence eura zpomalení naopak ještě zesílilo.

Během fungování společné měny došlo k prohlubování nerovnováhy zahraničněobchodních toků jednotlivých zemí a narůstaly schodky veřejných rozpočtů. Docházelo i k téměř neskrývanému falšování statistik, aby byla plněna tzv. maastrichtská kritéria. „Pokud převládalo ekonomicky ´dobré počasí´, vypadalo to, že je všechno v pořádku. Jakmile nastala první výraznější porucha, světová finanční a ekonomická krize, ukázalo se, že všechno v pořádku nebylo a není," upozorňuje Klaus.

Pokus o záchranu společné měny může přinést i politickou unifikaci

Ten připomíná, že měnová zóna neboli společná měna pro více zemí není nic jiného než extrémní případ modelu fixních kurzů. A očekává minimálně dva možné scénáře budoucího vývoje. „Jedním z nich je, že nastane rozpad tohoto systému superfixních kurzů, a to plně, nebo částečně," uvádí ze svého pohledu Klaus tu lákavější představu. Obává se však, že dojde k pokusu o záchranu tohoto systému jeho doplněním o unii fiskální a politickou.

Prezident je přesvědčen, že zvítězí politika nad ekonomikou a bude zvoleno řešení velmi nákladné, které bude mít spoustu negativních důsledků - a to v oblasti ekonomické i politické. „Ekonomické náklady jsou evidentní, ale mezi méně často zmiňovaná negativa bude patřit i další oslabení demokracie v Evropě - a toho se bojím nejvíce. Přispěje to k politické unifikaci Evropy," nevěří Klaus v optimistickou hypotézu, že národní parlamenty v Evropě žádnou další politickou unifikaci nedovolí.

Čtěte také:

Podle Klause může za řeckou krizi euro 

Klaus: Kdy zkrachuje eurozóna? 

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…