Mudrování o Mašínech? Huml by prospěl víc soudem o smlouvu

11.08.2010 9:59

Den před hlasováním o důvěře vlády se začal drolit klub Věcí veřejných. Poslanec Huml vypověděl straně smlouvu a podle komentáře politologa Balíka v LN by se měl o její platnost soudit.

Mudrování o Mašínech? Huml by prospěl víc soudem o smlouvu

Od voleb uplynulo jen něco málo přes dva měsíce a už se našel první poslanec za Věci veřejné, který straně vypověděl smlouvu. Poslanec Stanislav Huml to učinil v reakci na prohlášení předsedy VV Radka Johna o třetím odboji. „Největší službu české demokracii by prokázal ne mudrováním o Mašínech, ale kdyby se začal se svou stranou o platnost smlouvy soudit," reaguje na Humlův krok Stanislav Balík, vedoucí katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Soud by tak podle politologa mohl jasně říct, zda jde v případě takto uzavřené smlouvy o cár papíru, nebo zda skutečně může jakýkoli stranický vůdce znásilňovat ústavu, stavět se nad svědomí a slib poslance. „Kdysi dávno s tím přišli Sládkovi republikáni, před dvěma lety pak ve středních Čechách David Rath," připomíná Balík počátky takových smluv.

Personalizace voleb by pomohla kandidátům i stranám

Politolog připomíná, že volič nedává hlas osobnosti, ale straně, tedy jejímu programu. „Lze tedy chápat její vedení, že by si svou investici rádo pojistilo. Není ale možné to udělat libovolně, jak to vymyslí hoši z bezpečnostní agentury," upozorňuje Balík, jenž nevidí řešení ani ve vázaném mandátu, neboť ten v žádné demokratické zemi nefunguje.

Za nejvýhodnější řešení pokládá politolog personalizaci voleb. „Zavést většinový systém, kde každý nabízí předně svoji osobu, svou minulost a budoucnost a potom teprve stranu. Snadno se také vyčíslí náklady na jeho kampaň, na nichž se může od začátku podílet. Takto zvolený poslanec se může snadněji bouřit proti vlastní straně - on sám nese odpovědnost před svými voliči," doporučuje Balík změnit systém voleb.

První nepopulistické Johnovo gesto a hned mu uteče poslanec

To, že si poslanec uvědomil, že se v politických názorech liší od předsedy, by v normální politické straně věděl už ve chvíli, kdy by se nechal zapsat na kandidátku. „VV nejsou klasickou stranou, ale partou sólistů, kteří náhodou byli ve správnou chvíli na správném místě. Politicky je k sobě nemůže mnoho poutat - nemají společný ideový základ, pokud jím nemyslíme véčkařské klikání," připomíná Balík.

Zároveň považuje za paradoxní, že drolení klubu Věcí veřejných začalo ve chvíli, kdy se předseda populistické strany zachoval nepopulisticky, tedy v rozporu s většinovým míněním společnosti na činnost bratří Mašínů. „Radek John učinil jedno z prvních nepopulistických gest své politické kariéry - a hned mu uteče poslanec. No není to k vzteku?" končí politolog svůj komentář v lidových novinách.

Čtěte také:

Huml vypověděl Johnovi smlouvu. Mašíny nepovažuje za hrdiny 

Mašíni bourají jednotu véček a vlády. Bude Huml první odpadlík? 

Huml: Podřízli omámeného. Mašínové hrdinové nejsou 

Fotokoláž: rep

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…