Kauza kolem sledování političky ODS

30.09.2010 19:00

Bezpečnostní agentura ABL, kterou vlastní rodina ministra dopravy Víta Bárty (VV), údajně sledovala začátkem roku 2006 tehdejší starostku ODS v Praze 11 Martu Šorfovou. Napsala to Mladá fronta Dnes s odkazem na informace, které získala. Podle Bárty jsou ale důkazy nevěrohodné, objednávku na kompromitaci politiků prý nepřijal. Občanští demokraté se za Šorfovou postavili a požadují rychlé vyšetření kauzy. Po zveřejnění případu se ozvali další komunální politici, kteří míní, že byli sledováni.

Kauza kolem sledování političky ODS

Nynější šéfka hlavní kanceláře ODS Šorfová podala trestní oznámení kvůli neoprávněnému nakládání s osobními údaji. ODS tvrdí, že byla několikanásobně porušena její práva na ochranu osobnosti a soukromí. 

Mladá fronta Dnes napsala, že dokumenty o sledování jsou na hlavičkovém papíře bezpečnostní agentury ABL. Nechybí v nich detaily ze soukromí Šorfové nebo fotodokumentace pořízená skrytou technikou. Cílem sledování bylo podle deníku Šorfovou zdiskreditovat. Podle Nečase v materiálech byly i snímky dětí Šorfové. 

Ministr Bárta v tiskovém prohlášení oznámil, že jeho bratr a nynější majitel ABL Matěj Bárta podá kvůli článku žalobu na ochranu dobrého jména právnické osoby. 

Nečas uvedl, že zatím musí vycházet z Bártova stanoviska, v němž politik a sponzor VV odmítl spojení s kauzou. Podle předsedy vlády je třeba jasně určit, kdo za sledováním Šorfové stál a která detektivní kancelář na ni sbírala materiály. 

Kauza kolem sledování politiků na Praze 11 zřejmě případem Šorfové nekončí. Ozvali se totiž další politici, kteří prý vědí o sbírání materiálů na svou osobu. Jde například o starostu Prahy 11 Dalibora Mlejnského (ODS) řekl, že složku ze sledování mu ukázali reportéři Mladé fronty Dnes (MfD), která kauzu zveřejnila. Zápisy jsou prý na obyčejném papíře, oproti složce Šorfové na nich chybí záhlaví agentury ABL. Složku si na něj údajně už dříve sbírali lidé z tehdejší ODS, kteří jsou ale dnes na kandidátce TOP 09. 

Také bývalý radní Prahy 11 Jan Vašíček (dříve ODS, nyní TOP 09) uvedl, že byl sledován. Podle něj však byli sledováni i další představitelé radnice například Ivan Škoda, který byl tehdy v ČSSD a nyní kandiduje za TOP 09 či Jiří Štyler, který reprezentoval Občanské sdružení Chodov. 

Pochybnosti a nervozitu mezi politiky vzbuzuje i to, že kauza čtyři roky starého sledování se v médiích objevila nyní, těsně před komunálními a senátními volbami. 

  • Vše o kauze (články, tiskové zprávy, prohlášení) ČTĚTE ZDE


Související:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…