Heger ví, jak ušetřit v nemocnicích. Nákupy přes aukci a levnými léky

14.01.2011 9:50

Ministr zdravotnictví Leoš Heger má plán, jak omezit předražené nákupy ve fakultních nemocnicích. Chce jim nařídit internetové aukce, změny v předepisování léků nebo nákupy podle referenčních cen.

Heger ví, jak ušetřit v nemocnicích. Nákupy přes aukci a levnými léky

Heger chce v nemocnicích zavést internetové aukce nebo změny v předepisování léků. Podle ekonoma Miroslava Zámečníka se mohou správně vysoutěženými pozitivními lékovými seznamy nebo hromadnými nákupy ve fakultních nemocnicích ušetřit i miliardy korun ročně.

Ušetřené finance by pak nemocnice mohly dát lékařům nespokojeným se svými platy. Ti také tvrdí, že ve zdravotnictví lze značně omezit plýtvání peněz.

Stačí jen zadání z ministerstva

Heger už o novinkách mluvil se všemi jedenácti fakultními nemocnicemi. Ty by je mohly zavést během několika týdnů.

„Není potřeba žádný zákon. Ministerstvo zdravotnictví jako zřizovatel může požadovat určité postupy," řekl Hospodářským novinám tiskový mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

Teď se vylaďuje úplná verze zadání ministerstva. Má tam zůstat nákup přes internetové aukce a pozitivní lékový seznam (nemocnice používá léky ze schváleného seznamu, který je vysoutěžený tak, aby se minimalizovaly náklady).

Předražené nákupy skončí

Měly by se stanovit referenční ceny, které by měly omezit předražené nákupy. „Začít se musí i u plateb za elektřinu a teplo, nejde jen o zdravotnický materiál," prohlásil Sršeň.

Podle ředitele fakultní nemocnice v Motole Miroslava Ludvíka se minulý týden na setkání s ministrem plánovalo zavést referenční ceny pro dvacet největších položek v hospodaření nemocnic.

„Nově budeme také dávat do smluv, že firmy nesponzorují lékaře bez vědomí nemocnice, tedy že jim neplatí žádné kongresy, cesty nebo nedej bože nedávají peníze," tvrdí Ludvík.

Tyto změny prý nejsou žádnou novinkou. Podle ekonoma Zámečníka je pozitivní lékový seznam myšlenka stará sedm let.

Související:

Podle Hegera se tripartita neshodla na připlácení ve zdravotnictví  

Exodus lékařů

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…