V horách má vzniknout šest nových vodních elektráren

01.08.2011 9:51

Ministerstvo průmyslu a obchodu má v plánu postavit šest nových přečerpávacích vodních elektráren. Stavby by měly vzniknout v přírodních lokalitách českých hor. Jejich cena se odhaduje na 30 miliard.

V horách má vzniknout šest nových vodních elektráren

Lokalitami, kde mi mohly vzniknout obrovské stavby, jsou Spálená a Velká Morava v Jeseníkách, v Červené jámě a Šumném dole v Krušných horách, ve Slaviči v Beskydech nebo v oblasti Smědavého vrchu v Jizerských horách. Jiří Sochora z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu tvrdí, že vybrané oblasti jsou místně i technicky ideální.

Místa nejsou vybrána citlivě, tvrdí ekologové

Ekologové jsou však jiného názoru. „Přečerpávací elektrárny mohou být užitečné a přínosem do systému. Měly by ale být umístěny citlivě," reaguje Jan Rovenský z hnutí Greenpeace.

Nejspornější oblastí je Šumný důl na Mostecku, který je nyní oblíbenou destinací cyklistů. „Z geologického a vodohospodářského hlediska jde o lokalitu vytipovanou jako nejefektivnější pro výstavbu vodního díla," obhajuje stavbu v Právu mluvčí Povodí Ohře Václav Svejkovský.

Ekologů se zastal i Ústecký kraj

Rovenský s ním nesouhlasí: „Z technického hlediska jde možná o vhodné místo, z hlediska obnovy přírody mám ale o zvolené lokalitě pochyby. Stavba by podle mě poškodila okolní krajinu." Na stranu ekologů se postavil i Ústecký kraj. Podle něj jde o jednu z nejhodnotnějších lokalit ve východních Krušných horách.

Pokud se stavbu podaří zde prosadit, elektrárna by zde mohla vzniknout již v roce 2020. Zda se začnou vodní díla budovat záleží i na tom, jestli o ně projeví zájem soukromí investoři, kteří by výstavbu platili.

Čtěte více:

Ministr Kocourek: Podpora MPO opět pomůže ochránit spotřebitele

Ministr Kocourek: Drahé suroviny dělají podnikům problémy 

Ministr Kocourek: Kontroly čerpacích stanic dopadly dvakrát lépe než vloni

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…