Horská (KDU-ČSL): Pojišťovny nesmí být zřizovateli zdravotnických zařízení

09.10.2011 6:33

Senátoři klubu KDU-ČSL chtějí zamezit kartelům zdravotních pojišťoven a zdravotnických zařízení.

Horská (KDU-ČSL): Pojišťovny nesmí být zřizovateli zdravotnických zařízení

Senátorský klub KDU-ČSL předloží novelu zákona, která mění zákon č. 551/1991 Sb., o Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky, a zákon č. 280/1992 Sb., o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách.

„Navrhujeme, aby zdravotní pojišťovny nesměly zřizovat a provozovat zdravotnická zařízení a nesměly být osobami ovládajícími ani ovládanými ve vztahu k provozovateli, vlastníkovi či spoluvlastníkovi zdravotnického zařízení. Stejně tak by v pojišťovnách nesměly působit osoby, které jsou vlastníkem (spoluvlastníkem) nebo provozovatelem zdravotnického zařízení," vysvětluje senátorka Miluše Horská

Podle lidoveckých senátorů bude mít návrh fiskálně pozitivní dopad. Přispěje k rovným soutěžním podmínkám pro poskytovatele zdravotní péče a k úspoře nákladů zdravotních pojišťoven. Uspořené finanční prostředky mohou být ve větší míře využity například na financování preventivních programů. Zákonné změny budou platit pro VZP, stejně jako pro zaměstnanecké zdravotní pojišťovny.

„Navrhovanou změnou chceme posílit právní ochranu prostředků shromážděných z veřejného zdravotního pojištění a uplatnění principů spravedlivé hospodářské soutěže v oblasti poskytování zdravotní péče. Změna zasahuje do dvou oblastí - obsazení orgánů zdravotních pojišťoven (zejména správních a dozorčích rad) a do důsledného oddělení role pojišťovny a role poskytovatele zdravotní péče," uvedla Horská.

„Zdravotní pojišťovny jsou správci veřejných prostředků ve stamiliardové výši. Řádná správa těchto prostředků je činností mimořádně náročnou a měly by se na ní podílet výhradně osoby odborně zdatné a neovlivňované žádnými vnějšími faktory. Na personální obsazení orgánů pojišťoven, zejména správních a dozorčích rad, musí proto zákon klást nejvyšší požadavky - jak po stránce odbornosti a profesních zkušeností, tak po stránce vyloučení střetu zájmů. Současná právní úprava je v tomto ohledu značně nedokonalá a vyžaduje doplnění. Proto jsem přesvědčen, že předkládaná novela je velmi potřebná," uvedl expert na korupci ve zdravotnictví Ludvík Hovorka.

„Moderní český systém veřejného zdravotního pojištění je od svého vzniku založen na striktním oddělení role zdravotní pojišťovny (jako osoby shromažďující finanční prostředky z povinného zdravotního pojištění a smluvně zajišťující poskytnutí zdravotní péče pro pojištěnce) a zdravotnického zařízení (jako osoby poskytující zdravotní péči)," uzavřel Hovorka.

Více:
Ministr Heger: Rozdělení péče pro chudé a bohaté se konat nebude

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kdu.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Ženíšek: Na naší zemi mi moc záleží, jako ministr mám tyto priority

23:07 Ministr Ženíšek: Na naší zemi mi moc záleží, jako ministr mám tyto priority

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k nástupu do funkce ministra pro vědu, vývoj a inovac…