Inspekce šetří těžbu dřeva. Ne na Šumavě, ale v Českém Švýcarsku

23.11.2011 17:27

Po lesích Národního parku České Švýcarsko běhají zaměstnanci z Inspekce životního prostředí. Mají prý prošetřit, za jakých podmínek se těží dřevo v prvních zónách Národního parku. Podnět k šetření podle informací Českého rozhlasu podal aktivista, podle kterého dochází k nelegálnímu kácení stovek stromů, navíc pomocí těžké techniky.

Inspekce šetří těžbu dřeva. Ne na Šumavě, ale v Českém Švýcarsku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěné klády na Šumavě

Správa parku nechala údajně o víkendu pokácet asi 500 stromů v první zóně Národního parku. Jsou to prý především modříny a smrky. Dělníci je nařezali a dřevo nyní půjde na prodej.

Tyto smrkové a modřínové klády nařezané a naložené k odvozu pak objevil aktivista Jan Rovenský a důsledky kácení vyfotografoval. Poté snímky poslal inspektorům. Na fotografiích je podle Českého rozhlasu vidět nařezané stromy naložené k odvozu hned za cedulí s nápisem Zákaz vstupu 1. zóna Národního parku.

„Aktivista tvrdí, že stromy nebyly napadené žádným hmyzem a jediný důvod odvozu vidí v prodeji dřeva. Kritizuje také nasazení těžké techniky v první zóně," zmínilo k tomu rádio.

„Tam nemají těžké stroje co dělat. Pikantní je, že teď tam jsou a turisti tam nemůžou," řekl ve vysílání aktivista Rovenský.

Mluvčí: Těžba odpovídá schválenému plánu péče

Správa Národního parku se hájí tím, že je její postup zcela v souladu se zákonem. Mluvčí parku Tomáš Salov rozhlasu řekl, že těžba odpovídá schválenému plánu péče. Jedná se prý o jednorázovou těžbu, která v konečném důsledku povede k vytvoření plnohodnotné bezzásahové zóny. Těžba těžkými stroji je podle něj v mnoha případech ohleduplnější k přírodě než stahování dřeva koňmi.

Prodej dřeva jako důvod těžby ale park odmítl Salov ovšem připustil, že kdyby stromy zůstaly v lese, musel by národní park platit odzrnění. „Z tohoto pohledu je prodej ekonomicky výhodnější," dodal.

Mluvčí inspekce Jana Moravcová Radiožurnálu potvrdila, že se inspektoři v pondělí vydali na místo kácení. „Výsledky budeme znát tak do dvou týdnů," dodala bez dalšího vysvětlování.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…