Soud dnes zrušil pokutu 240 milionů pro RWE Transgas

19.01.2012 9:57

Krajský soud v Brně dnes zrušil pokutu 240 milionů korun, kterou dostala v roce 2006 od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) plynárenská RWE Transgas. Zrušil ji už potřetí, případ se vrací znovu před ÚOHS. Soud dnes uvedl, že v jednom ze dvou vytýkaných deliktů RWE Transgas svého dominantního postavení zneužila. Další část ale podle soudce krajského soudu Davida Rause úřad dostatečně nedoložil.

Soud dnes zrušil pokutu 240 milionů pro RWE Transgas
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Krajský soud v Brně v minulosti už dvakrát vyhověl žalobě RWE a pokutu zrušil. Antimonopolní úřad ale pokaždé uspěl s kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS), který kauzu dvakrát vrátil znovu ke krajskému soudu.

Rozhodli, aniž měli dost důkazů

Poprvé krajskému soudu vadilo, že ÚOHS na stejný delikt uplatnil dvě normy, vnitrostátní a unijní. Podle NSS to ale bylo v pořádku. V roce 2009 měl krajský soud výhrady k vymezení trhu, na kterém se firma pohybuje. Otázkou bylo to, zda je trh totožný s územím Česka, nebo zda je větší. Podle NSS antimonopolní úřad vymezil trh správně.

Advokát RWE Transgas Pavel Dejl před týdnem v obsáhlém vyjádření vytknul úřadu nedostatky. Rozhodnutí je podle něj nezákonné a nedostatečně podložené. Chybí prý důkazy pro to, že se společnost skutečně dopustila nějakého deliktu. Dejl kritizoval také výši sankce.

Plynárenská společnost RWE měla v době údajného porušení zákona na českém trhu s plynem více než osmdesátiprocentní podíl. Pokutu dostala za územní omezování distribučních společností mimo svou vlastní síť.

Antimonopolní úřad tvrdil, že chování RWE mohlo poškodit konečné zákazníky. Původně úřad udělil pokutu 370 milionů korun, následně ji snížil na 240 milionů. Pokuta byla v té době jednou z nejvyšších, které ÚOHS udělil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

17:08 Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

Překročil všechny meze, nemá v ODS co dělat. Známý provokatér Pavel Novotný, který je za občanské de…