Strašné Drábkovy reformy a zlodějští politici. To trápí šéfa senátorů ČSSD

14.03.2012 13:28

ROZHOVOR Drábkovy reformy jsou nesmyslné, myslí si senátor Petr Vícha, který už osmnáct let vede jako starosta město Bohumín. Šestým rokem je v Senátu a čtvrtým rokem vede poslanecký klub ČSSD. A tvrdí, že jej práce pořád baví.

Strašné Drábkovy reformy a zlodějští politici. To trápí šéfa senátorů ČSSD
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Pane starosto, jak se vám daří skloubit starostovské a senátorské povinnosti?


Díky kolegům na radnici a jejich pracovitosti a toleranci poměrně dobře, i když je to vše na úkor rodiny a volného času. Do práce chodím v šest ráno, pracuji i o víkendech a večer se vracím často hodně pozdě. Ale práce mne baví a mám tolerantní okolí…

Podle uspořádání vašeho zastupitelstva vidím, že v Bohumíně má ČSSD drtivou převahu. Myslíte si, že je to pro vedení obce dobře?


Výsledky voleb ovlivníme jen kvalitou naší práce. Jestliže už ve třetích komunálních volbách dostáváme kolem 60 procent hlasů, cítíme to jako ocenění práce našeho týmu ve vedení radnice. Na politiku se moc nedíváme. Ve městě není levá, ani pravá strana chodníku.

Více rozhovorů ZDE

 

Mám dobrý tým spolupracovníků

Ve funkci starosty jste už od roku 1994, co si myslíte, že je pro tuto funkci nejdůležitější?


Na prvním místě musím zmínit vytvoření dobrého týmu spolupracovníků. Pak to, že se nezabýváme jen volebním obdobím, ale hlavně dlouhodobými projekty. Zodpovědně hospodaříme, protože si věříme, že tady budeme i po příštích volbách. Neslibujeme před volbami nemožné a co slíbíme, tak se snažíme splnit, a tak se vytvořila vzájemná důvěra mezi radnicí a občany. Co potřebujete více?

Co se vám jako starostovi za poslední období nejvíc povedlo?


Vše, co zmíním, je prací celého týmu, nečiním si žádné nároky na úspěchy. Sám člověk neznamená nic. Postavili jsme čistírnu odpadních vod, která umožnila rozvoj města. Nikdy v historii města jsme neměli bazén a teď jej již sedm let máme a není ztrátový. Opravili jsme chodníky a cesty a celé centrum města. Podrželi jsme si takřka celý bytový fond se 4 500 byty a všechno vybrané nájemné vracíme zpět do oprav. Na domech je to vidět!  Ve spolupráci s Elektrárnou Dětmarovice jsme do města zavedli teplo, které je minimálně o 20 procent levnější, než bylo z plynových kotelen.

Nevýhodou Bohumína je jeho poloha

Co se vám naopak nepovedlo a proč?


Nevýhodou Bohumína je jeho geografická poloha na soutoku dvou řek, ovlivněná exhalacemi z Ostravy i z Polska. Takže občas neseme následky povodní a zejména v zimě máme špatné ovzduší. Paradoxně jsou to věci, které můžeme ovlivnit jen málo, ale zhoršují image města.

Znáte problémy a starosti občanů města Bohumína?


Výsledky voleb mi umožňují odpovědět, že ano. A jsem rád, že jsem každodenně mezi lidmi. Umožňuje mi to lépe se orientovat také při schvalování zákonů v Senátu. V tom vidím často u politiků problém. Nežijí s lidmi a s jejich problémy každodenně. V Senátu, kde je však více starostů, se s tím problémem nesetkávám tak často.

Co je v současné době největším problémem města?


V zimě zmíněné ovzduší, ale na zlepšení spolu s ostatními starosty a ministerstvem životního prostředí teď intenzivně pracujeme. Není to běh na krátkou trať, ale nesmíme to vzdát. Nezpoplatněný úsek dálnice, dotace na některé druhy kotlů, hledání legislativní cesty ke kontrole způsobů vytápění, tlak na velké firmy a stavby silničních obchvatů měst. To vše je postupná cesta ke zlepšení. I když všichni víme, že nejlépe je, když fouká vítr a v létě takové problémy nemíváme. Pro budoucnost města je důležité dokončení protipovodňové ochrany. A s minulým rozvojem města v sedmdesátých letech je spojena trochu nevýhodná sociální struktura obyvatelstva, ale s tím si postupně poradíme. A pak už stačí jen, aby nám stát stále nezhoršoval finanční podmínky a nezatěžoval nás byrokracií a budeme spokojeni.


V Bohumíně žijí báječní lidé

Co je naopak jeho největší předností?


Dobrá dopravní poloha. Máme moderní železniční stanici, letos se snad dokončí stavba dálnice. To je podmínkou pro fungování podniků, které tady historicky vznikly právě pro dobrou dopravní obslužnost. Největší předností jsou však lidé, kteří tady žijí. Jsou báječní a nadchnou se pro společnou věc! Je radost tady starostovat.

Podle posledního sčítání lidu na severu Moravy ubývá obyvatel, jak si v této statistice stojí Bohumín?


Jsme na tom všichni stejně, ve větších městech obyvatel ubývá, v malých městech a na vesnicích přibývá. Ale celkově nás v kraji ubývá. Je to dáno snižováním počtu pracovních míst a zmíněným ovzduším.

Co děláte proto, aby lidé z Bohumína neodcházeli?


To jsou věci, které sami neovlivníme. Připravujeme plochy pro stavbu rodinných domků a bytovou výstavbu, opravujeme stávající byty. Myslíme ale i na to, aby naši obyvatelé měli možnost aktivně trávit volný čas. Vybudovali jsme pro ně aquacentrum, zmodernizovali a zdigitalizovali jsme kino a naše kulturní agentura K3 přináší atraktivní a pestrý program. Ve městě se konají nejrůznější sportovní soutěže i pokusy o rekord. Velice aktivní jsou naše občanská sdružení, mateřská centra... Snažíme se zkrátka o to, aby Bohumín byl příjemným místem pro život. Ale když nebude práce a lepší vzduch, vždy někdo zvolí jinou alternativu, přesto však v naší snaze nesmíme polevit.

Na co jste nejvíce hrdý, co se vám povedlo jako senátorovi?


Specializuji se, s ohledem na mou profesi, na komunální problematiku. Za největší úspěch tedy považuji konečné prolomení loterijní lobby a možnost regulovat hrací automaty obcemi. Ale i v mnoha jiných věcech se ve spolupráci se Svazem měst a obcí někdy něco podaří. Jsem také předsedou senátního klubu ČSSD a jsem rád, že v klubu uplatňujeme zásadně volnost hlasování (na to dbám ve městě po celou dobu působení), a přesto tvoříme dobrý kolektiv.

Co se naopak nepovedlo a proč?


I těch věcí je bohužel mnoho. Zvláště v poslední době. Třeba Drábkovy nesmyslné „reformy“. Přenos dávek na úřady práce. Zatěžování obcí byrokracií. Nesmyslnost některých dotačních titulů… I toho se najde hodně, zkrátka ne vše se podaří.

Patříte mezi příznivce omezení imunity, která by se měla vztahovat jen na projev v parlamentu. Za jakých okolností se vám to povede podle vás prosadit?


Myslím, že doba uzrála a brzy se dočkáme omezení imunity. Nevidím jediný důvod, proč bychom my, zákonodárci, měli mít jiný režim. I když v poslední době trochu ano. Máme opravdu všichni důvěru v nestrannost policie, státních zástupců a soudců? Většinově jim stále věřím, ale bohužel jsou i případy, které pak vedou k obavám.

Co by se muselo stát?


To přijde už samo. Trpělivost občanů přetéká…

Lidé jsou znechuceni současným politickým děním, jaká je podle vás z toho cesta ven?


Ano, také cítím, že už nás lidé házejí do jednoho pytle. Jestli jim tedy mohu poradit či je poprosit. Občané České republiky, všímejte si konkrétní práce vašich zástupců. Nejsme všichni stejní. Všichni nekradou. Naštěstí!

Kdo je:
Petr Vícha v roce 1963 v Karviné. Po absolvování gymnázia v Bohumíně se zaměřením na strojírenství vystudoval Vysokou školu báňskou, fakultu strojní a elektrotechnickou, obor strojírenská technologie. Zároveň pracoval na katedře slévárenství jako pomocná vědecká síla.
Po ukončení vysokoškolského studia a základní vojenské službě nastoupil v roce 1988 do podniku Železárny a drátovny Bohumín.
V listopadu roku 1994 byl zvolen v komunálních volbách do městského zastupitelstva v Bohumíně a stal se starostou města. V čele Bohumína stojí už šestnáct let. V posledních třech komunálních volbách získala ČSSD v Bohumíně pod jeho vedením vždy kolem 60 procent hlasů a suverénně tak zvítězila. V roce 2010 vyhrála volby se zatím rekordním náskokem. Od voličů získala 63,13 procent hlasů.
Členem sociální demokracie je Petr Vícha od roku 1995. V říjnu 2006 zvítězil ve volbách do Senátu, kdy získal od voličů téměř 63 procent hlasů. Od listopadu roku 2008 je předsedou senátorského klubu ČSSD.
Petr Vícha má dvě děti. Jeho zálibami jsou šachy a sport. Propadl cyklistice a pěší turistice, ale nepohrdne ani plaváním, badmintonem, tenisem či během.

{relatedarticles title="Psali jsme:" articles="219926,198353,207319"

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Anna Vidiševská

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…