ACTA byla špatná. O vlastnických právech se musí dál jednat, shodli se v ČT

04.07.2012 23:00

Evropský parlament odmítl dohodu ACTA, která měla nově upravovat dodržování vlastnických práv na internetu a byla hlasitě kritizována jako šikana uživatelů internetu. Do EP dorazila proti jejímu schválení petice s miliony podpisů.

ACTA byla špatná. O vlastnických právech se musí dál jednat, shodli se v ČT
Foto: roithova.cz
Popisek: Europoslankyně za KDU-ČSL Zuzana Roithová

„Ta atmosféra byla zfanatizovaná,“ popsal  v pořadu ČT Události, komentáře europoslanec Jan Zahradil.

V debatě poté vystoupila europoslankyně Zuzana Roithová, která byla zpravodajkou navrhované smlouvy. Podle ní se poslanci dokázali vyhnout hysterii, která schvalování provázela z obou stran. „EP posuzoval, zda to přináší občanům víc než bere. A tomuto testu ACTA nevyhověla,“ konstatovala.

Podle Roithové je třeba úprava, „která by ochránila vlastnická práva a zároveň zkultivovala prostředí na internetu.“ A to není případ ACTA.“ Navíc podle ní byla smlouva mrtvá ještě před hlasováním v EP, neboť jí odmítla řada zemí, včetně těch, které měly s vymáháním autorského práva největší problém. „ACTA je nyní nezávazná pro všechny největší vývozce padělaného zboží,“ upozorňuje europoslankyně.

ACTA by nikoho nekriminalizovala

Petra Žikovská, prezidentka české pobočky mezinárodní federace hudebního průmyslu, následně v debatě vyjádřila názor, že i kdyby ACTA byla přijata, její dopad by byl nulový.

„Mnoho se kolem toho namluvilo, ale bylo to zpolitizované a nefundované. ACTA by nijak nekriminalizovala uživatele internetu“ říká. To se podle Žikovské ukáže i po rozboru Evropského soudního dvora. Nyní se podle ní bojovníci za dodržování autorských práv zaměří na změnu směrnice EU o ochraně autorských práv na internetu.

Advokát Vratislav Urbášek: následně prohlásil, že „ACTU znevěrohodnil především způsob přijetí.“ Myslí si, že primárně je třeba si uvědomit, že duševní vlastnictví je majetkem svého autora. I podle režiséra Jana Svěráka je duševní vlastnictví soukromým majetkem a nelze ho zaměňovat s právem na informace.

„Místo této smlouvy by měl být sepsán kodex, který by lidem řekl, kde jsou jejich práva, kde končí a nad tím vést debatu. Musí existovat komplexní úprava boje proti pirátství,“ uzavřela europoslankyně Roithová.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…