Němci ocenili české Romy za boj s úřady

16.12.2010 22:28

Německá romská organizace ocenila skupinu českých Romů za to, že v roce 1997 vytvořili u Evropského soudu pro lidská práva precedenční případ. Žalovali tenkrát Českou republiku za diskriminaci ve vzdělávání a u soudu uspěli.

Němci ocenili české Romy za boj s úřady

Díky tomuto precedentu bude možné v Evropě do budoucna lépe čelit tzv. diskriminační úřední praxi vůči Romům. Na Evropský soud pro lidská práva se tehdy Romové z Ostravy obrátili poté, co je odmítla česká justice. V druhé polovině 90. let totiž byly totiž jejich děti na základě rozhodnutí úřadů posílány do zvláštních škol.

Evropský soud: České úřady jsou diskriminační

Evropský soud pak před třemi lety vydal verdikt, podle kterého české úřady porušily práva Romů na vzdělávání. Dopustily se prý také jejich diskriminace. Romům pak musely vyplatit morální újmu ve výši čtyř tisíc eur, což odpovídá asi 108 tisícům korun. Česko muselo zaplatit i soudní výdaje, které se vyšplhaly v přepočtu zhruba na 270 tisíc korun.

"Znamená to pro nás hodně. Jsme rádi, že jsme to dostali, a také, že jsme to vyhráli," řekla ČTK jedna z oceněných Češek Katrin Dzurková. Čeští Romové si ocenění, ke kterému se vztahovala i dotace ve výši 5 tisíc eur, což je v přepočtu suma okolo 125 tisíc korun, převzali v sídle německého ministerstva zahraničí.

Stalo se tak při příležitosti udělování Evropské ceny Sintů a Romů za lidská práva, kterou letos získala bývalá předsedkyně Evropského parlamentu Francouzka Simone Veilová. Oceněna byla i maďarská bojovnice za práva Romů Ágnes Darócziová.

Česko verdikt vnímá jako prohru, to Romy pohoršuje

Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití, který ostravské Romy v Berlíně doprovázel, je ale rozhořčen, jak na rozhodnutí Evropského soudu reagovaly čeké úřady. Ty jej označily jako svou prohru.

Sedm z původních 18 ostravských Romů doprovázel v Berlíně Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití, které na severní Moravě pomáhá romské menšině. Jeho mrzí, že český stát verdikt hodnotí jako svou prohru. "To není prohra ničí. Jestli tak bude vnímán, všechny instituce se budou bránit změnit ten stav, který je nelegální," tvrdí Vishwanathan, který s Romy pracuje. "Bohužel ten happy end ještě nenastal," dodal.

Dále:

Stát se zbláznil, reaguje na udělení ceny za integraci Romů Jiří Čunek

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kls

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

4:44 Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

Prozradil pirátský poradce Petr Beneš z pražského magistrátu citlivé informace protistraně, s níž se…