Poslanci ODS někdo hrozí likvidací. Za to, co řekl o odborářích

22. 5. 2011 11:51

Poslanec Michal Doktor se domnívá, že projevy, které v sobotu zazněly na odborářské demonstraci, můžou vést k vzestupu levicového i pravicového extremismu ve společnosti a nárůstu agresivity. ParlamentímListům.cz prozradil, že sám, poté co tyto projevy zkritizoval, dostal výhružky likvidací. „Já už teď mám v poště dvě pohrůžky likvidací,“ řekl redakci Doktor.

Poslanci ODS někdo hrozí likvidací. Za to, co řekl o odborářích
Poslanec Michal Doktor se totiž pozastavil nad výroky šéfa odborů Jaroslava Zavadila o tom, že tyto demonstrace mají smysl, jelikož „zanáší hněv do lidí". Zkritizoval rovněž projev Terezy Stöckelové s hnutí ProAlt, která vyzvala odboráře k vypovězení poslušnosti vládě. „To jsou fašizující výroky. Buď máme zákony, které platí za jakékoli vlády, nebo necháme volat ulici," řekl Doktor.

Stöckelová ve svém projevu totiž volala po vládě ulice. „Červen bude pro osud této vlády a jejích záměrů klíčový. Musíme proto být tam, kde se rozhoduje. V parlamentu, ve vládě, na ministerstvech. Pokud nás nepustí dovnitř, musíme narušovat atmosféru jednání z ulice. Nebojme se aktivně zapojit do protestů organizovaných odbory včetně generální stávky. Tváří v tvář brutálnímu postupu vlády při prosazování škodlivých zákonů jsou takové formy protestu zcela oprávněné," hřímala Stöckelová z extrémně levicové organizace ProAlt.

více: Kdo to jde proti antiKocábovi? Také levicoví extremisté

Extrémní levici by mělo měřit stejně jako extrémní pravici

„Ptal jsem se ve studiu pana kolegy Zaorálka, který obdivoval formát demonstrace a lebedil si v těch slovech, které zaznívaly, zda bude vládnout ulice, nebo platí zákony České republiky. Kdyby podobné věty, které tam zazněly, řekl černooděnec s červenou páskou, ultrapravičák, tak by z toho byl obrovský celospolečenský problém, ale tady shledávám, že najednou odborářům nebo extrémní levici je něco takového tolerováno nebo dokonce paní profesorka Dvořáková říká, že to je obvyklé, že takto mluví levice v celé Evropě. To jsou trendy nebezpečné, jak ze strany levicového, tak i pravicového extremismu a oba tyto směry by se měly poměřovat stejně," řekl ParlamentnímListům.cz Doktor.

Peklo Nečasovy vlády: 40 tisíc odborářů a jejich řečníci
Vše k demonstraci odborů

„Měl jsem potřebu na to upozornit, protože ty jasně formulované věty popouzející a vyvolávající nesnášenlivost mezi lidmi, tam prostě slyšitelné byly. Ať už to bylo ve větě pana Zavadila  ´a zaneste hněv mezi lidi´, anebo výzva k vypovězení neposlušnosti vládě. Podobné projevy považuji za obrovské společenské riziko, které bude posilovat agresivní trendy ve společnosti a obávám se fašizace a vzrůstu napětí ve společnosti. Budou-li povoleny projevy extrémní levice, objeví se znovu extrémní pravice a začne plnit ulici, opravdu se toho bojím," dodal Doktor.  

Projevy povzbuzují nenávist, agrasivitu a násilí

Doktor se domnívá, že tyto odborářské protesty jsou jenom jedním z kamínků mozaiky odborářského nátlaku. Například v době protestů odborů ve zdravotnictví byl z jejich strany podle něho vytvářen brutální nátlak.

Podle něho odbory a extrémní levici šíří nenávist a vzbuzují agresivitu ve společnosti, což je vidět kromě jiného i v diskusích na webech, kde se lidé agresivně osočují a vyhrožují si fyzického násilí. „Jenom kvůli odlišnosti svých názorů si lidé vyhrožují násilím, útoky, fyzickou likvidací, urážejí se, častují se výrazy, kterými Kristýna Kočí častovala ve známé nahrávce někoho jiného. To já považuji za naprosto nepřijatelné a varující," dodal Doktor.

Doktor řekl, že poctivě pozoroval a sledoval ze záběrů strukturu demonstrantů a byli to podle něho uvážliví lidé. „Byli to uvážliví lidé vyššího věkového průměru. Ve chvíli ale kdy do takových tendencí a do takové energie nastoupí vysílený vzorek, sociální, výkonný, projektový, tak se takové akce mohou snad zvrhnou v útok na majetek, zdraví a životy," obává se Doktor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sobotko, Zaorálku, Poche, Marksová… Jak prasata a ještě u toho mlaskáte! Zeptali jsme se na vás čtyř stovek sociálních demokratů. Tohle ještě nikdo a nikdy neudělal

14:35 Sobotko, Zaorálku, Poche, Marksová… Jak prasata a ještě u toho mlaskáte! Zeptali jsme se na vás čtyř stovek sociálních demokratů. Tohle ještě nikdo a nikdy neudělal

Sociální demokracie si hoví v pozicích, jaké držela už před sněmovními volbami. Navzdory výprasku do…