Švýcarský právní řád najdete za tři minuty, kritizoval advokát resort Kalouska

17.01.2012 23:21

Právník Milan Hulík ze sdružení Veřejnost proti korupci upozorňuje, že zjistit si švýcarský trestní řád zvládne každý koncipient do pěti minut. Podivuje se tedy, na co Česká republika v kauze Mostecká uhelná neustále čeká.

Švýcarský právní řád najdete za tři minuty, kritizoval advokát resort Kalouska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotokoláž.

Ve snaze získat miliardy zablokované ve Švýcarsku má Česká republika údajně více postupů, jak vymáhat peníze zpět. Český stát momentálně čeká.

Pravník Milan Hulík, zástupce sdružení Veřejnost proti korupci slova Miroslava Kalouska nechápe: “Ministr Kalousek opakovaně říkal, že se nic neděje a že existují různé prostředky, jak postupovat, nikoho ale nenapadne, že se to dá najít do tří minut,” řekl právník v pořadu Události komentáře. Hulík říká, že zjistit si celý švýcarský trestní řád je otázkou několika málo minut. “Stačí si zadat do googlu heslo švýcarský trestní řád a do tří minut jej naleznete, to zvládne každý koncipient, já to zjistil za dvě tři minuty,” vysvětluje advokát.

SLEDUJEME kauzu: Mostecká uhelná

Udivuje mě chování Rampuly

Český stát se tak chová podle jeho názoru netečně až neschopně. “Tyto informace ví v advokátní kanceláři každý, zaráží mě pan Rampula, je to odborník a musí toto znát,” diví se Hulík.

“Do konce trestního řízení se může Česká republika přihlásit jako poškozený, jakmile uteče lhůta, tak je možná jedině civilní žaloba, ale to už stojí daleko větší náklady,” říká advokát. “Ministerstvo neví nebo ví, a já to nechápu, když to dovedu do důsledků, mohlo by to znamenat I zločinné spolčení,” pokračuje.

Čeká nás civilní žaloba

Český stát teď bude muset podat civilní žalobu, která je ale daleko dražší. 27 milionů je soudní poplatek a zaplacení advokátní kanceláře, což jsou pouze počáteční náklady. Podle Hulíka mohla politická reprezentace požádat klidně o "jeho" právníka, který by do Švýcarska vyrazil a problému se věnoval. Za týden by prostudoval spis a náklady s cestou a ubytováním spojené by byly maximálně okolo 20-25 tisíc korun, uvedl Hulík.

Právník také upozorňuje na to, že jejich sdružení má k dispozici emaily mezi bývalým vrchním státním zástupcem Rampulou a švýcarskou státní zástupkyní: “Máme jejich korespondenci a švýcarská zástupkyně doslova bombardovala pana Rampulu emaily,” prozradil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nip

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…