Lži a nesmysly o Ukrajině: Na mezinárodní konferenci odhalena část pravdy. Byli jsme při tom

16.10.2017 10:41

Jaká je objektivita zpravodajství o událostech na východě Ukrajiny? Jak se k tomu staví přední ukrajinská, ruská a samozřejmě evropská média? Malý vzorek toho, jak dnes funguje propaganda v televizních stanicích, přinášejí ParlamentníListy.cz jako jediné v České republice. Jak je uvedeno v malém, ale poměrně hlubokém výzkumu, „máslo na hlavě“ má každá strana. Politicky „cinknuté“ zpravodajství a reportáže najdete všude. Možná, že někoho překvapí, že proevropské médium není tak nezaujaté, jak by diváci potřebovali. Výzkum prezentoval Michail Fedotov z Panevropské univerzity v Bratislavě na budapešťské konferenci Rusko a Evropa.

Lži a nesmysly o Ukrajině: Na mezinárodní konferenci odhalena část pravdy. Byli jsme při tom
Foto: europarl.europa.eu, tan
Popisek: Novináři na tiskové konferenci, ilustrační foto

Materiál, se kterým Michail Fedotov v Budapešti předstoupil před účastníky novinářské konference Rusko–Evropa, ukazuje hluboký problém dnešní žurnalistiky, a sice propagandu, zpolitizování a naprosto chybějící ověřování informací z více zdrojů. Jak upozornil, i toto je projev hybridní války…

Konfrontace

Podle Michaila Fedotova, který připravoval průzkum pro Panevropskou univerzitu v Bratislavě, jež se zabývala relevantními informacemi v médiích o Rusku a Ukrajině, je situace značně nepřehledná. Na většině konferencí dokonce dochází ke konfrontacím mezi ukrajinskou a ruskou delegací. „Jak definovat fingované zpravodajství? Není metodologie, aby to definovala. Asi bychom neměli používat tento termín, který již sám o sobě je propagandou. Podle kolegy z BBC, se kterým jsem se setkal na konferenci ve Vídni, každý specifický materiál z novin by měl být analyzován a pak případně dementován pro podfuk. To je tedy to, co děláme u mne na fakultě na Slovensku. Soustředili jsme se na editory televizních novin, jak si stojí v principech objektivity.“

Nadnárodní výzkum

Pro výzkum použili tři média. Ruskou státní televizi, evropskou Euro News, tedy zprávy vysílané v ruštině, a ukrajinský televizní kanál. „Začali jsme zkoumání 13. září a prováděli jej až do 26. září každý den v týdnu, podstoupili jsme analýzu těchto tří kanálů zabývajících se stejnou tematikou. Jde o události ve východní Ukrajině. Začal  jsem se tímto velmi složitým výzkumem sám zabývat. Hlavní je analýza obsahu, struktury a sémantiky, konceptuální a narativní analýza. Dáváme pozor nejen na jazyk, ale i na vizuální symboly. Používáme audiovizuální analýzu novin, výzkumy z Berlína a také z Kolumbijské univerzity. Zatím jsme nedokončili tento výzkum, ale můžu se s vámi podělit o některé výsledky.“

Alespoň dva zdroje? Téměř k nenalezení…

ParlamentníListy.cz dostaly unikátní možnost nahlédnout do výsledků. Celkem bylo pro výzkum využito 54 materiálů, tedy osmnáct z každého uvedeného média.  „Respektují se dobře známé principy žurnalistiky, tedy potvrzování z několika nezávislých zdrojů?“ táže se Fedotov. „Pokud je informace doprovázena alespoň dvěma zdroji, je to pozitivní kritérium.“ V ruské státní televizi se našlo 14 porušení z oněch 18. V Euro News 8 z 18, v ukrajinské televizi 6 z 18. „Další zásadou je dávání příležitosti odlišným pohledům, což je kritérium důvěry. Kupodivu v každém ze tří zdrojů jsme nalezli deset chybných  odkazů z 18.“ Jak vidno, strany si nemají příliš co vyčítat…

Unie i Ukrajina mají problém

Ruský kanál odkazuje na chybné zdroje ve třech případech z 18, Euro News v pěti. „Neautentické videosekvence“, tedy například nepropojení, nekorespondence obsahu a obrazu bylo nejmenší u ruské televize – 6 z 18, následuje ukrajinská televize s deseti obsahy a nejhorší v tomto případě je „skóre“ Euro News s dvanácti chybnými odkazy z celkových 18 sledovaných. Přítomnost ideologií v novinářských útvarech je alarmující. Nejhůře dopadla ukrajinská televize, kde všechny vybrané vzorky, tedy plných 18, byly zpolitizovány. Euro News na tom také není příliš dobře – se 14 zpolitizovanými materiály se nemá čím chlubit. Nejlépe v tomto srovnání dopadla ruská státní televize, což jistě překvapí mnohé oponenty, nicméně také to není žádná sláva – 12 „politicky cinknutých“ reportáží a zpravodajství s celkem 18 sledovaných.

Manipulativní obrazovka

„Máme tedy zavádějící zprávy v těchto 54 materiálech,“ hodnotí na závěr Michail Fedotov. „Naše úloha nebyla zaměřena na formální výpověď. Ale můžeme to tak udělat v budoucnu. Vidíme zde však  rostoucí tendence v žurnalismu, že klasické novinářské standardy nejsou televizními stanicemi respektovány. Kvůli zostření situace mezi Evropou a Ruskem se stala média na obou stranách propagandou, a to zvláště v televizi. Televize je totiž velmi manipulativní médium veřejných informací,“ uvedl varovně Fedotov z bratislavské Panevropské univerzity.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

svobodná média

Dobrý den, fakt byste za obálku na časopisu, která nikoho neuráží někoho hnala k soudu? Kde je pak nějaká svoboda? A třeba Respekt je známý svými obálkami, kde jsou často i karikatury a je používána nadsázka, někdy i černý humor. To jste se už všichni politici zbláznili, že byste chtěli zasahovat do...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

4:44 Jejda, pirátské špinavé prádlo. „Řežou se mezi sebou.“ V Praze problém až u soudu

Prozradil pirátský poradce Petr Beneš z pražského magistrátu citlivé informace protistraně, s níž se…