Podivná setkání se zlem: Klaus a Kožený, Mrázek a Langer

07.05.2012 19:34

Brežněv a Putin, Havel a Dalajlama, Klaus a Kožený, Pitr a Krejčíř, Mrázek a Langer. Ti všichni se usídlili kousek od liberecké radnice. Probíhá zde putovní výstava politických fotografií Konfrontace: Blízká setkání různého druhu. Projekt ukazuje 34 panelů tvořených dvojicemi dokumentů, nejčastěji fotografií.

Podivná setkání se zlem: Klaus a Kožený, Mrázek a Langer
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý místopředseda ODS a exministr vnitra Ivan Langer

Připravilo je na podzim 2011 Centrum současného umění DOX jako součást projektu Luciferův efekt: Střetnutí se zlem. Poprvé mimo Prahu se objevily v dubnu v Ústí nad Labem, nyní se přesunuly do Liberce.



„Taky jsem v Praze stál dlouhou frontu na mandarinky,“ říká s úsměvem Petr Žák před panelem ukazujícím špalír lidí čekajícím před pražskou samoobsluhou v roce 1968. „Dneska když jsou v supermarketu slevy, je to stejné,“ odvětila jeho manželka. Je víkend a Liberečané mířící do centra města si prohlížejí pouliční výstavu před obchodním centrem Plaza. Například i hudebník Petr Štajner stojící u panelu s majorem Zemanem a Ozzákem ze seriálu Comeback. „Nádherné fotky. Výstava je vtipná, což se mi líbí,“ komentoval.

Mezi dalšími, které výstava upoutala, je i Jindřich Pavlíček, který zkoumal panel znázorňující Brežněva s Husákem a Putina s Klausem. „Přijde mi to výstižné. Už dlouho podezřívám Václava Klause z vyloženě proruské politiky. I jeho odpor vůči Evropské unii jde vyloženě Rusům na ruku,“ domníval se. Současný český prezident se objevuje i na jiném panelu ve dvojici s Viktorem Koženým. „Tady se ho však musím zastat. Myslím, že nápad na zřízení investičních fondů v rámci kuponové privatizace nebyl Klausův,“ myslel si Pavlíček.



Havel s dalajlamou

Své místo má na výstavě i jeho předchůdce - Václav Havel. Na snímku dvou kladných hrdinů je spolu se svým přítelem tibetským duchovním vůdcem Dalajlamou. Zajímavé srovnání poskytují i jeho fotky z pražského vězení z roku 1979 a ze slavného Havlova projevu v americkém kongresu z roku 1990.

Úsměv jihoafrický a úsměv švýcarský je název panelu s dvěma českými výtečníky, kteří utekli před hrozbou vězení – Krejčířem a Pitrem. I když Tomáš Pitr se právě před pár dny do své domoviny dobrovolně navrátil. Na jiném místě zase na návštěvníky shlížejí „sympatické“ tváře Dalíka a Šloufa společně s bývalým ministrem obrany Bartákem. Své místo na fotkách mají i zasahující policisté – v roce 1989  při takzvaném Palachově týdnu, kdy zakročují proti demonstrantům, a pak v roce 2005 na Czech teku. Výstava ukazuje i vzestupy a pády bývalého populárního pražského primátora Pavla Béma. Nejdříve zdolává nejvyšší horu světa Mount Everest, vedle návštěvník uvidí jámu, která se vytvořila v pražské Stromovce při hloubení tunelu Blanka.

Gott dostal vyznamenání od Husáka i Klause

Živou diskuzi vyvolal Karel Gott. Na dvojici fotografií dostává státní vyznamenání nejdříve od komunistického prezidenta Gustava Husáka, a pak i od pravicového Václava Klause. „Gott se prostě hodí všem režimům,“ zmínil Pavlíček a vzpomněl si, že zpěvák začátkem 70. let dokonce emigroval do Německa. „Pak se ale s komunisty dohodl. Ostatně jim přinášel velké peníze,“ konstatoval.



O Gottově loajalitě k minulému režimu vypovídá i fotka z podpisu Anticharty, kde sedí vedle zpěvačky Evy Pilarové.  V kontrastu s touto momentkou je snímek dělníka Václava Havla s pytlem na zádech z trutnovského pivovaru ze stejné doby. „Nechci Gotta nějak odsuzovat. Ale myslím, že v listopadu 1989 neměl na balkoně při demonstracích zpívat,“ uvedl Pavlíček.

Organizátoři si přáli, aby výstava přinutila diváky k zamyšlení nad současností a nedávnou minulostí. Zdá se, že se jim to v Liberci podařilo. Výstava, jejíž autorem a kurátorem je umělecký ředitel Centra současného umění DOX Jaroslav Anděl, setrvá v severočeské metropoli po celý květen.



Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

17:08 Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

Překročil všechny meze, nemá v ODS co dělat. Známý provokatér Pavel Novotný, který je za občanské de…